Musa Orhan tahliye edildi!

18 yaşındaki İpek Er'e cinsel saldırıda bulunarak ölümüne neden olmakla suçlanan uzman çavuş Musa Orhan, sadece 7 gün tutuklu kaldıktan sonra "kaçma şüphesi yok" diye tahliye edildi!

Musa Orhan tahliye edildi!

CiddiGazete- Batman’da cinsel saldırıya uğradıktan sonra 16 Temmuz’da intihar girişiminde bulanan ve tedavi gördüğü hastanede 18 Ağustos’ta hayatını kaybeden İpek Er soruşturması kapsamında tutuklanan uzman çavuş Musa Orhan, dün akşam tahliye edildi.

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan yargılanan Orhan’ın tahliye kararına itirazda bulundu. Davanın ilk duruşması 16 Ekim’de Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

TAHLİYE GEREKÇESİ

Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, müvekkilinin kaçma şüphesi bulunmadığını belirterek tutuklanma kararına itiraz etmişti.

İtirazı kabul eden Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye müzekkeresinde şu ifadeleri kullandı:

"Nitelikli cinsel saldırı suçundan sanık Musa Orhan hakkında Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2020/229 esas sayılı dosyası kapsamında verilen tutuklama kararına sanık müdafi tarafından yapılan itirazının, Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2020/229 Esas sayılı dosya kapsamının mahkememizce yapılan incelemesi neticesinde sanık müdafinin itiraz dilekçesinde belirtilen hususlar yerinde görülerek sanığın tahliyesine karar verilmiştir."

Mahkemenin bu karar sonucunda Orhan tutuklu bulunduğu cezaevinden dün akşam tahliye edildi.

AVUKATTAN AÇIKLAMA

Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Musa’nın beraat etmesiyle değil, gencecik kızın şüpheli ölümündeki sır perdesinin aydınlatılması ve Türk Askerine iftira atanların kanun önünde hesap vermesi ile avukatlık görevimi yapmış olurum” dedi.

SİİRT BAROSU'NDAN İTİRAZ

Öte yandan Musa Orhan’ın 7 gün içinde tahliye edilmesine tepki gösteren Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek, karara itiraz edeceklerini söyledi.

Dilek, “Bizim ve Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi Musa Orhan’ın tutuklanmasına karar verdi. Avukatının bu karara itirazı üzerine dün akşam saatlerinde Musa Orhan tahliye edildi. Baro Başkanlığı ve Kadın Hakları Komisyonu olarak süreci yakından takip ediyoruz.

Musa Orhan Siirt’e hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı suçundan açılan dava kapsamında tutuklandı. İntihara teşebbüs soruşturması da Batman’da devam etmektedir. Siirt’teki mahkeme tutuklamanın tedbir niteliğinde olması gerekçesiyle tahliyesine karar vermiş. Süreci takip ediyoruz. Karara itiraz ve tekrar tutuklama talebinde bulunacağız. Mahkeme ‘rıza’ olayı üzerinden düşünmüş olabilir. Hukuki anlamda ne yapmamız gerekiyorsa yapıyoruz. Umarız bu karar tekrar değerlendirilir ve Musa Orhan tutuklanır” dedi.

SOYLU’NUN AÇIKLAMASI

İpek Er’in vefatı sonrası Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuyu gündemde tutanları suçlamıştı. Soylu, Orhan’ın durumuna ilişkin ise “Bir güvenlik mensubu, bu tür bir olayın içinde yer aldığında önce açığa alırız, ardından da ihraç ederiz. Bu uzman çavuşla ilgili açığa alma işlemi bir ay önce gerçekleşti, ayrıca ihraç işlemi de hemen başlatıldı. Bu konu yargının önüne konmuştur, yargının önünde ne vardır, bunu yargı inceliyor. Yargının da üzerine düşen görevi yapacağına inancım ve güvenim tamdır” demişti.

KAYNAK: Gazeteduvar

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2020, 00:08
YORUM EKLE