Nobel Ekonomi Ödülü sahibini buldu

Nobel Ekonomi Ödülü ABD'li akademisyenler Paul Milgrom ve Robert Wilson'a "Açık artırma teorisinin geliştirilmesi ve yeni açık artırma modelleri" isimli çalışmaları sebebiyle verildi

Nobel Ekonomi Ödülü sahibini buldu

CiddiGazete- 2020 Nobel Ekonomi Ödülü, ABD’li akademisyenler Paul Milgrom ve Robert Wilson’a verildi. Ödülü veren Kraliyet Akademisi "Açık artırma teorisini geliştirdikleri ve yeni açık artırma formatları icat ettikleri için" ikilinin ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Robert Wilson 1960’lardan itibaren açık artırma teorisini ele almaya başlarken 1980’lerin başında ise Paul Milgrom açık artırmalarda görülen ortak değer ve özel değer bileşenleri üzerinde çalışmaya ve bu değerleri analiz etmeye başladı.

AÇIK ARTIRMALAR HER YERDE...

Akademi, "Paul Milgrom ve Robert Wilson’ın ortaya koyduğu açık artırma teorisi bu objektiflere nasıl ulaşılabileceğini anlamak adına kilit rol oynamaktadır" ifadelerini kullanırken açık artırma teorisinin ışığında mezatların ve açık artırmaların artık her yerden olduğunun ve insanların bu sistemi kullanarak internette ürünler alıp sattığının da altı çizildi.

Ödülü veren Kraliyet Akademisi, bu çalışmalar sonucunda elektronik marketlerin açık artırmalar gibi organize olduğunu, finansal varlıkların alınıp satılması, izin verilen karbondioksit emisyon değerlerinin radyo spektrumunun (tayfının) belirlenmesi gibi konuların tümüyle birer açık artırma şeklinde organize edildiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2020, 17:03
YORUM EKLE