Nobel Tıp Ödülü'nü kazanan isim belli oldu

Bu sene Nobel Tıp Ödülü, fizyoloji ve tıp alanında faaliyet gösteren Alter, Houghton ve Rice'ın oldu. Üç bilim adamına ödül, Hepatit C'nin keşfi için verildi

Nobel Tıp Ödülü'nü kazanan isim belli oldu

CiddiGazete- Dünyanın en prestijli bilim ödülleri bu hafta sahiplerini bulacak. İsveç’in başkenti Stockholm’deki Karolinska Enstitüsü’nde bugün düzenlenen törenle fizyoloji ve tıp alanında Nobel ödülü kazananlar açıklandı.

Coronavirüs nedeniyle etkinlik sanal olarak gerçekleşirken, fizyoloji ve tıp alanında ödülü kazananların isimleri açıklandı. Hepatit C’yi keşfeden ABD’li bilim insanları Harvey J. Alter, Charles M. Rice ve İngiliz bilim insanı Michael Houghton'ın ödülü kazandığı duyuruldu.

10 MİLYON KRON ÖDÜL ALACAKLAR

Ödül komitesi tarafından yapılan açıklamada, "Ödüle layık görülen bilim insanlarının çalışmalarından önce Hepatit A ve B virüslerinin keşfi çok kritik adımlardı. Fakat Hepatit C’nin keşfi kronik hepatit vakalarının sebeplerini ortaya çıkardı ve milyonlarca insanın yaşamını kurtaran kan testleri ve ilaçların geliştirilmesinin önünü açtı" ifadesi kullanıldı.

Ödülün doğası geleneği, Nobel genelde geçmişte büyük keşifler yapan ve geliştirdikleri tedavi yöntemleriyle günümüzü etkileyen bilim insanlarına veriliyor. Ödülü kazananlara altından bir madalyanın yanı sıra 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık 956 bin euro) ödül veriliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2020, 10:12
YORUM EKLE