NYT’den flaş Suriye iddiası

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), Donald Trump'ın Pentagon'un Suriye'de bir grup asker bırakma planına olumlu yaklaştığını ileri sürdü

NYT’den flaş Suriye iddiası

CİDDİGAZETE

ABD Başkanı Donald Trump'ın Pentagon'un Suriye'de bir grup asker bırakma planına olumlu yaklaştığı iddia edildi.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'a konuşan üst düzey hükümet yetkilisine göre Suriye'de 200 asker bırakılması planlanıyor. Yetkilinin aktardığına göre bu askerlerin IŞİD'le mücadelede görev alması ve Suriye ile Rusya ordularının bölgedeki petrol yataklarına ilerlemesini önlemesi bekleniyor.

BU İKİNCİ OLACAK

Eğer Trump bu kararı kabul ederse son 10 ayda ikinci defa verdiği 'Suriye'den ABD askerlerinin tamamını geri çekme kararından geri dönmüş olacak. ABD lideri geçen Aralık ayında 2 bin ABD askerinin bölgeden çekilmesini emretmiş, ancak daha sonra bu emri "kademeli geri çekilme" olarak değiştirmişti.

TEPKİLERİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN

NYT muhabirleri Eric Schmitt ve Maggie Haberman'a göre bu karar sayesinde Trump, kendi partisinin Suriye kararı nedeniyle Beyaz Saray'a gösterdiği tepkiyi ortadan kaldırabilir.

Birçok Cumhuriyetçi ve Demokrat siyasetçi, Trump'ın Suriye'deki tüm ABD askerlerini geri çekme kararına tepki göstermişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 15:45
YORUM EKLE