Oktar'ı hangi Bakan korudu?

Adnan Oktar’a ilk operasyon, 1999 yılında İçişleri Bakanı Sadettin Tantan döneminde yapıldı. AKP döneminde 5 kez bakanlık yapan dönemin Fazilet Partili ismi Faruk Çelik, Oktar’a sahip çıktı. Faruk Çelik, daha önce de Fetullah Gülen'i korumak için Devlet Bahçeli'ye hakaret etmişti

Oktar'ı hangi Bakan korudu?

İçişleri eski Bakanı Sadettin Tantan döneminde ve 1999 yılında Adnan Oktar'a yönelik operasyonu eleştiren ve ‘'İnsanların boş yere gözaltına alınıp rencide edildiğini'' savunan isim o dönemin Fazilet Partisi Meclis Grup Başkanvekili ve daha sonra da AKP hükümetlerinde 5 kez bakanlık yapan Faruk Çelik çıktı.

Çelik, operasyondan sonra TBMM'de Fazilet Partisi grubu adına 24 Aralık 1999 günü bir konuşma yapmış ve tutanaklara da giren konuşmasında şunları söylemişti: “Bilimsel çalışmalarıyla bilinen Bilim Araştırma Vakfı üyeleri tutuklanır tutuklanmaz, yargılanmadan ve hâkim önüne çıkarılmadan, İçişleri Bakanımızın ‘Apo'dan daha tehlikelidir' şeklindeki beyanatı, birçok kesimi üzmüştür. Bu operasyonda 2 bine yakın polisimiz görevlendirilerek birçok insanımız, daha sonra anlaşılmıştır ki, boş yere evinden barkından alınmış, rencide edilmiş, aile mahremiyeti ihlal edilmiştir.”

1999'da Adnan Hoca grubuna yönelik yapılan operasyonda, siyasilerden gelen baskılarla karşılaştığını açıklayan dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan şunları söylemişti: “Sadece Fazilet Partisi yöneticilerinden değil, diğer partilerin önemli isimlerinden de tepkiler, baskılar geldi. Al birini vur ötekine… Hangi birini söyleyeyim. İşte birini siz Meclis tutanaklarından bulmuşsunuz."

Faruk Çelik, daha önce de FETÖ elebaşı Fetullah Gülen aleyhinde konuştuğu için mensubu olduğu partinin görüşleri doğrultusunda Devlet Bahçeli'ye hakaret etmişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 10:18
YORUM EKLE