Önce müebbet aldı, sonra beraat etti

TFF Başkanı ve AKP'ye yakın işadamı Nihat Özdemir'in kayınbiraderi eski Korgeneral Metin İyidil'in, FETÖ'den aldığı müebbet hapis cezası istinaf mahkemesinde bozuldu ve beraatine karar verildi

Önce müebbet aldı, sonra beraat etti

CiddiGazete- Eski Korgeneral Metin İyidil, yargılandığı 15 Temmuz EDOK davasında, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

İyidil'in dosyasını inceleyen istinaf mahkemesi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu, İyidil hakkında beraat kararı vererek tahliyesine hükmetti.

Mahkeme, diğer isimler hakkında verilen cezaları onadı.

KENDİSİNİ BÖYLE SAVUNMUŞTU- İyidil daha önce yaptığı savunmada şunları söylemişti:

"Darbe gecesi, darbecilerin verdiği emrin sahte olduğunu söyleyen, buna karşı devletimi, milletimi, Cumhurbaşkanımı korumak için harekete geçen biriyim. Bu hainlerin bana ve aileme kumpas kurduklarını biliyorum. Bu hainlerin darbe planlarını yaptıkları tarihlerde Fas'ta ailemle tatildeydim. Beni iki yıl dinlemişler ve 'bu bizden değildir' diye hakkımda rapor tutmuşlar. Ama tüm bunlara rağmen ben 648 gündür bunlardan olmadığımı ispat etmeye çalışıyorum."

Eski EDOK Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı olan eski korgeneral Metin İyidil, TFF Başkanı ve AKP yakın müteahhit Nihat Özdemir’in kayınbiraderi.

Odatv'den Müyesser Yıldız'ın haberine göre İyidil, Personel Başkanlığı dönemindeki faaliyetlerinin yanısıra, GATA’daki usulsüz raporlarda rolü bulunduğu iddialarıyla suçlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 20:27
YORUM EKLE