Önümüzdeki hafta için hazır olun!

İçişleri Bakanlığınca coronavirüsle mücadele kapsamında getirilen sokağa çıkma yasağının, önümüzdeki hafta sonu için de gündeme gelebileceği ifade edildi

Önümüzdeki hafta için hazır olun!

CiddiGazete- Önceki akşam Bilim Kurulu toplantısının ardından yapılan görüşmeler çerçevesinde iki günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Karar, kamuoyuna ilk olarak saat 21.44’te duyuruldu. Yapılan bu duyuruda sadece sokağa çıkma yasağı olduğu belirtilerek, uygulamaya ilişkin detaya yer verilmedi.

Yasağa ilişkin uygulamaların detaylarını içeren ikinci duyuru ise saat 22.45’te, yani 61 dakika sonra yapıldı. Bu duyuruda fırınlar, su satıcıları, eczanelerin de aralarında olduğu bazı yerlerin açık olacağı bildirildi. İki duyuru arasındaki 1 saatlik süreçte, internet siteleri, TV kanalları ve sosyal medyada yasağın nasıl uygulanacağı, temel ihtiyaçların nasıl karşılanacağına ilişkin bir bilgiye rastlanılamaması vatandaştaki paniği arttırdı. Yasak kapsamındaki kentlerde birçok vatandaş market ve fırınlara akın ederek çoğu da gereksiz denilebilecek bazı ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştı.

Sadece 48 saatlik sokağa çıkma yasağının duyulmasından sonra bazı vatandaşlar coronavirüs tedbirlerini hiçe sayıp, çoğu israf olacak gıda maddelerine hücum etti. 

RAHATSIZLIĞA YOL AÇTI

Kaynaklar, bu sürede ortaya çıkan koordinasyonsuzluğun başta Bilim Kurulu olmak üzere Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı'nda da rahatsızlığa yol açtığını kaydetti. Akşam saat 21.00’den sonra kapalı olması gereken marketlerin açık olmasına da işaret eden kaynaklar, yaşanan tablonun hem koordinasyonsuzluk hem de korona tedbirlerine ilişkin yeterli denetim yapılmadığını göz önüne serdiğini belirttiler.

YASAKLAR SÜREBİLİR

Kaynaklar, önümüzdeki hafta sonu için de benzer şekilde iki günü kapsayan bir yasağın gündeme gelebileceğini ifade ederken, hafta içi durumun da izleneceğini, tablonun ağırlaşması halinde daha sıkı tedbirlerin devreye sokulacağını bildirdiler.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2020, 03:22
YORUM EKLE