Oruç Reis Antalya'ya demirledi

Doğu Akdeniz'de sismik araştırmalar yapan Oruç Reis gemisi, görev süresinin dolması nedeniyle Antalya Limanı açıklarına demir attı. Oruç Reis'i görmek isteyen birçok tur teknesi yakınından geçti

Oruç Reis Antalya'ya demirledi

CiddiGazete- Doğu Akdeniz’de bir aydır araştırmalarını sürdüren Oruç Reis, Kıbrıs açıklarında ilan edilen bölgedeki çalışmalarını tamamlayarak dün akşam saatlerinde Antalya Limanı açıklarına demir attı. Çok sayıda tur teknesi de Oruç Reis'i yakından görebilmek için yakınından geçti.

Deniz polisinin de Oruç Reis'in yakınındaki gemilerin çevresinde görev aldığı görüldü.

GÖREV BEKLEYECEK

Doğu Akdeniz'de yaklaşık 3 bin 500 kilometrelik alanı tarayan Oruç Reis gemisi, Doğu Akdeniz’de yeni bir sismik araştırma faaliyeti için görev bekleyecek.

NELER YAŞANDI?

Yunanistan ile Türkiye'yi karşı karşıya getiren ilk Navtex ilanı Merkel'in araya girmesi ile geri çekilmişti. Atina yönetiminin ‘verilen sözleri' tutmaması üzerine 10 Ağustos'ta tekrar Navtex ilan edilmişti. Fransa’nın da dahil olduğu gerilimde Oruç Reis'in çalışmaları sırasıyla, 23 Ağustos, 27 Ağustos, 1 Eylül ve 12 Eylül’e kadar uzatılmıştı.

NATO DEVREYE GİRDİ

Gerilimin tırmanması üzerine NATO devreye girmiş ve Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında NATO Karargahı’nda askeri unsurlar arasında bir toplantı gerçekleştirilmişti.

MSB’nin açıklamasında, “Askeri unsurlar arasındaki muhtemel müdahalelerin engellenmesine yönelik tedbirlerin görüşüldüğü toplantıda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Müteakip toplantının önümüzdeki günlerde icra edilmesi planlanmaktadır” ifadelerine yer verilmişti.

ABD’DEN ZİYARET

Son hamle ise ABD’den geldi. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile 2 gün önce bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini açıkladı.

Pompeo, Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis ile dünkü görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada ise diplomasiyi işaret etmiş ve “Türkiye’nin bölgedeki eylemleri bizi derinden endişelendiriyor” yorumunda bulunmuştu.

NAVTEX NEDİR?

İngilizce "Navigational text messages" ifadesinin kısaltması olan Navtex, denizcilere yapılan bir tür uluslararası duyuru işlevi görüyor. Navtex paylaşımlarıyla seyir halindeki gemiler bilgilendiriliyor; tehlike ya da risklere karşı uyarılıyor.

Kazalar, meteorolojik tahminler, arama kurtarma faaliyetleri gibi durumlar hakkında mesajlar veriliyor. Mesajlar, Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi tarafından yayımlanırken, gemiler bunları Navtex cihazlarıyla algılayıp haberdar oluyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 16:23
YORUM EKLE