Özel hastaneye giden yandı!

Türkiye’de vaka sayısı artarken, tedavi koşullarının maddi boyutu da netleşmeye başladı. Sağlık Bakanlığı'nın özel kuruluşları "pandemi hastanesi" ilan etmesi, ücretsiz olduğu anlamına gelmiyor...

Özel hastaneye giden yandı!

CiddiGazete- Ücretsiz yaptırdığı Koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaş, tedavisine özel hastanede devam etmek isterde parasını cebinden ödemek zorunda. Özel sigorta şirketlerinin tamamına yakını, koronavirüs teşhisi konduğu andan itibaren başlayan tedavi masraflarını karşılamıyor. Sigorta poliçelerindeki özel şartlar içerisinde "resmen ilan edilmiş olan salgın hastalıklar" kapsam dışında bırakılıyor.

Korona testinden ücret almak yasak. Test ücretini devlet karşılıyor. Ancak, testi "pozitif" çıkan bir kişi tedaviye özel hastanede devam etmek isterse tüm masrafları da karşılamak zorunda kalıyor.

Özel hastanelerin "pandemi hastanesi" ilan edilmesi, buralardaki tedavilerin ücretsiz olduğu anlamına gelmiyor. Sağlık Bakanlığı'nın 23 Mart'ta güncellediği "Pandemi Hastaneleri Genelgesi"nde özel hastanelerde para alınmayacağına dair bir düzenleme bulunmuyor.

Sağlık Bakanlığı'nın düzenlemesi ile özel hastaneler 2018 yılından bu yana kendilerine başvuran, ambulans ve sevkle acile getirilen hastalardan ücret talep edemiyor. Bu nedenle bu şartlara uyan kişilerden ücret alınmadan tedaviye alınması gerekiyor.

SADECE DEVLET HASTANELERİ ÜCRETSİZ

Geçen yıl Türkiye'de özel sağlık sigortası yaptıran kişi sayısı tamamlayıcı sağlık sigortaları ile birlikte 3.7 milyona ulaştı.

Bu 3.7 milyon adet poliçe için 7.7 milyar lira prim ödendi. Bu poliçelerin hemen hemen hepsinde pandemi teminat dışı tutulmuş ancak bazı sigorta şirketleri son gelişmelerle birlikte karar alarak koronavirüs tedavilerini de teminat kapsamına aldı. Ancak bu şirketler, poliçede yer alan teminat tutarı kadar miktarı karşılıyor. Teminatı aşan kısmı vatandaş cebinden ödüyor. Devlet hastanelerinde ise yatış gerektiren koronavirüs tedavileri ücretsiz yapılıyor.

Kaynak: CiddiGazete.com/Sözcü

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 23:36
YORUM EKLE