PKK eylemlerini ünlülerle şifreledi!

Terör örgütü PKK'nın bombalı eylem yaparken sanatçı isimlerini şifre olarak kullandığı ortaya çıktı

PKK eylemlerini ünlülerle şifreledi!

CiddiGazete- Cumhuriyet savcısı, 2019’da yakalanan ve Suriye’den bombalı eylem yapmak için Türkiye’ye giriş yaptığını belirlediği Elif K. (25) ile Suriye uyruklu Halim M. (26) hakkındaki soruşturmayı tamamladı.

Teröristler için “devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme ve resmi belgede sahtecilik” suçlarından ise 17 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

ÖRGÜTLE ŞİFRELİ KONUŞMA

Elif K.’nın, terör örgütüne nasıl katıldığı ve planlanan eylemlere ilişkin verdiği bilgiler iddianamede yer aldı. Mersin’de kanlı bir eylem yapmak için geldiğini anlatan Elif K. örgüt ile tamamen şifreli konuşma yaptığını söyledi.

“SEDA SAYAN BARDA”

Elif K. genel şifrelemeyi tüm örgüt üyelerinin bildiğini belirterek, “Örgüt eylem yapılacak yerleri, sanatçı isimleri üzerinden şifrelemiştir. Her sanatçının ismi bir mekanı ifade edecek şekilde kodlanmıştır. Bir sanatçının adı merkez, diğerinin sahil, bir başkasının da bar ve lokanta gibi eylem yapılacak yerleri gösterir. Bir bombalı eylem yapılacaksa Murat Boz ismi merkezde, Mustafa Ceceli sahilde, Seda Sayan barda, Selçuk Balcı lokantada gerçekleştirilecekti.”

RENKLER GÜNLERİ TEMSİL EDİYOR

Elif K. ifadesinde sanatçı şifrelemesinin dışında günlerin bile şifrelendiğini anlatarak, “Pazartesi siyah, Salı beyaz, Çarşamba kırmızı, Perşembe sarı, cuma mavi, cumartesi turuncu, Pazar yeşil anlamına geliyor” dedi.

Elif K. telefondan mesajla emojilerin bile bir şifreli olduğunu belirterek şuları aktardı:

“Gülen adam; Antalya’dayım, ağlayan adam; keşfe devam et, gitar; eylem zamanı akşam saat 20.00, ters parmak; eylem yapabilirsin. Kalp; sivil vatandaş. Pasta; paraya ihtiyacım var. Üzgün adam; eylem zor. Düşünen adam; neredesin. Kedi; polis sayısı 15’ten az, kaz; polis sayısı 15’ten fazla, kalp; sivil vatandaş zarar görebilir, üzgün adam; eylem zor, düşünen adam; neredesin.”

KAÇIŞ İÇİN DE ŞİFRELEME YAPMIŞLAR

Yazılı mesajların da şifreli olduğunu ifadesinde belirten Elif K. “Birini seviyorum; bir köprü var, alışveriş yapıyorum; bir kavşak var, iş arıyorum; takip ediliyorum, ben evlenmek istiyorum; polis noktası var, su istiyorum; kaçış yolu bulamıyorum, sana su göndereceğim kimseden isteme; sana kaçış yolu bulacağım anlamına geliyor” dedi.

Elif K.’nın tutuklu olarak yargılanmasına devam ediliyor.

Kaynak: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2020, 21:00
YORUM EKLE