PKK'lı katillere ceza yağdı

Derik Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Muhammed Fatih Safitürk'ü şehit eden PKK'lı katillere ceza yağdı

PKK'lı katillere ceza yağdı

Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan duruşmada kararını açıklayan mahkeme, sanıklardan Kaymakamlık eski Yazı İşleri Şefi Şerif Mesutoğlu'nun, "devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak", "kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmek", "kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmeye teşebbüs etmek" ve "patlayıcı madde bulundurmak" suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 28 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Mahkeme tarafından, sanık Tahsin Erdaş'a ise "6136 sayılı yasanın 12. maddesine muhalefet" suçundan 1 yıl, aynı suçtan sanıklar Ahmet Deniz ve Fikret Deniz'e ise 5 yıl hapis cezası ile 20 bin lira para cezası verildi.

Mahkeme, diğer sanıkların isnat edilen suçlardan beraatlerini, tutuklu 5 sanığın da tahliyesini kararlaştırdı.

Kaymakam Safitürk'ün şehit edilmesi

Mardin'in Derik ilçesinde 10 Kasım 2016'da makam odasında PKK'lı teröristlerce el yapımı patlayıcı ile düzenlenen saldırıda, İçişleri Bakanlığı'nca Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede 11 Kasım 2016 günü şehit olmuş, saldırıda şoförü Mustafa Dinçer de yaralanmıştı.

Şehit kaymakamın babası Asım Safitürk, karar duruşmasından haber gelmesinin ardından oğlunun Sakarya'daki mezarına gidip Kur-an'ı Kerim okudu ve dua etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2018, 19:23
YORUM EKLE