Polisin dikkati faciayı önledi

Polisin takibindeki iki teröristten biri, yakalanacaklarını anlayınca üzerindeki bombayı patlatarak parçalandı. Diğer teröristi ise polis etkisiz hale getirdi. Olayda İskenderun İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı ve iki vatandaş hafif yaralandı

Polisin dikkati faciayı önledi

CiddiGazete- Olay, İskenderun ilçe merkezi Pac Meydanı yakınlarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, İskenderun ilçesinde polis ekipleri Payas'ta uygulama noktasına saldırı girişiminde bulunan teröristlerin bulunduğu otomobili takibe aldı.

ÇATIŞMA ÇIKTI

Otomobilde bulunan iki terörist ile polis ekipleri arasında çatışma çıktı. Çatışma sırasında patlama meydana gelirken, olayda İskenderun İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı ve iki vatandaş yaralandı.

Teröristlerden biri etkisiz hale getirilirken, diğeri kaçtı. İskenderun ilçesindeki bir meslek lisesinde sıkıştırılan terörist, emniyet ekipleri tarafından etkisiz hale getirildi.

ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından patlamayla ilgili açıklama yaptı.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

- Hatay'da gerçekleştirdikleri başarılı terörle mücadele operasyonu nedeniyle kahraman güvenlik güçlerimizi tebrik ediyorum.

- Tüm Hataylı kardeşlerime geçmiş olsun temennilerimi iletiyorum. Rabbim ülkemizi her türlü saldırıdan, felaketten, hain emellerden korusun.

- Türkiye artık bu tür saldırılarla dizayn edilebilen, yönlendirilen, meşgul edilen bir ülke değildir.

- Allah'ın izni, güvenlik güçlerimizin gayretiyle hem sınırlarımız içerisinde hem de sınırlarımızın ötesinde terörle ve destekçileriyle mücadelemizi sürdüreceğiz.

HATAY VALİSİ: OPERASYON DEVAM EDİYOR

Hatay Valisi Rahmi Doğan yaptığı açıklamada, güvenlik birimlerinin Payas kontrol noktasında şüphelendiği 2 teröristten birinin takip sonucunda İskenderun’da etkisiz hale getirildiğini ve bu esnada bir patlamanın meydana geldiğini duyurdu.

Vali Doğan, "Herhangi bir can kaybı bulunmamaktadır. Operasyon devam etmektedir" dedi.

BAKAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA

Hatay’da meydana gelen patlamayla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan da açıklama geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Soylu, "Aferin kahramanlarımıza. İkisi de elde. Hikayesini anlatacağız" dedi.

VALİ SALDIRININ DETAYLARINI ANLATTI

Hatay Valisi Rahmi Doğan, basın mensuplarına yaptığı son açıklamada olayın detaylarını paylaştı. Teröristlerin paramotor ile Suriye’nin Münbiç şehrinden Amanoslar’a sızdığını ifade eden Vali Doğan, şunları söyledi:

- Amanoslar PKK örgütünün uzun yıllar yerleştiği bir lokasyon. 22 Ağustos’ta 3 terörist etkisiz hale getirilmişti.

- 18 Ekim’de yapılan operasyonda da 4 terörist etkisiz hale getirildi. 19 Ekim tarihinde 1 teröristi sağ 1 teröristi ölü olarak yakalamıştık.

- Gri listede aranan HDP Muş eski milletvekili Demir Çelik'in oğlu Yoldaş Selim Çelik bugün itibariyle tutuklanmıştır.

- İstihbarat birimlerimizin yapmış olduğu çalışma neticesinde 4 kişilik bir grubun 2 parti halinde 28 Eylül diğeri 10 Ekim tarihinde paramotor diye tabir edilen uçan aletle Münbiç’ten kalkarak Amanoslar’a indiğini tespit ettik.

- Bu tespit neticesinde 19 Ekim’de 1 teröristi etkisiz hale getirdik, diğerini de canlı olarak yakaladık. Bugün de diğer 2’sini tespit ettik.

- Hava kuvvetleri unsurunca sabah 11.00 sularında teröristlerin bulunduğu noktalar vuruldu. Bölgede operasyonlar devam etti.

- Bugün İskenderun’a inen 2 terörist Amanos’larda sıkıştırdığımız teröristlerdir. İlk etapta Payas’daki kontrol noktasında kısa bir temas yaşandı. Peşinde İskenderun çevre yolunda güvenlik görevlilerimiz sıkıştırdılar.

"AMANOSLAR’DA PKK İMHA EDİLMİŞTİR"

- Gelmiş oldukları araçtan inerek kaçarken 1 terörist imha edildi. Kendisini o sırada patlattı.

- İkinci terörist de biraz önce etkisiz hale getirildi. Amanoslar’da PKK terör örgütü imha edilmiştir. Herhangi bir terör örgütü kalmamıştır.

- Güvenlik birimlerimizi tebrik ediyorum. Herhangi bir can kaybı olmadan operasyonu sevk ve idare ettiler. Neticeyi aldılar. Birkaç hafif yaralımız var. Hayati tehlikeleri bulunmamakta.

EGM’DEN AÇIKLAMA

Emniyet Genel Müdürlüğü, patlamayla ilgili açıklama yaptı. EGM’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda şöyle denildi:

- Vatanımızı parçalamak, milletimizi bölmek isteyen hainlere izin vermedik, vermeyeceğiz.

- İnançlı ve kararlı mücadelemiz son terörist yok edilene kadar devam edecek.

SAVAŞ: HEDEFLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, sosyal medya üzerinden İskenderun'daki terör saldırısına dair açıklama yaptı. Savaş, şu ifadeleri kullandı:

"İskenderun ilçemizde bir terörist güvenlik güçlerimizce etkisiz hale getirilmiştir. Bu sırada yaşanan patlama sonrasında çok şükür ki herhangi bir can kaybımız olmamıştır.

Tüm hemşehrilerime geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Teröristler asla hedeflerine ulaşamayacaktır."

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2020, 21:26
YORUM EKLE