Polisin yazdığı 'sokak' cezasına iptal

Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, polisin yazdığı 789 TL'lik "sokak yasağını ihlal" cezasını iptal etti. Kararda, kolluk kuvvetlerinin ceza kesemeyeceği belirtildi

Polisin yazdığı 'sokak' cezasına iptal

CiddiGazete- Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, coronavirüs salgını sürecinde ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma yasaklarına uymayan vatandaşlara kesilen idari para cezasına ilişkin emsal niteliğinde bir karar verdi.

Mahkeme, bir vatandaşa polis tarafından kesilen 789 liralık para cezasını, “idari yaptırım kararının ancak mülki amir tarafından verilebileceği, polis tarafından yalnızca ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabileceği” gerekçesiyle iptal etti.

POLİS CEZA KESİP EVE GÖNDERDİ

Adana'da bir vatandaş, coronavirüs salgını nedeniyle 23 Mayıs günü ülke genelinde akşam saat 17.00'den sonra uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı öncesi markete giderek alışveriş yapmak istedi. Ancak polis tarafından çevrilen vatandaş, 789 lira idari para cezası kesilerek evine gönderildi. Bunun üzerine vatandaş, söz konusu idari para cezasına itiraz etti.

YETKİ MÜLKİ AMİRDE

İtirazı değerlendiren Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği de emsal niteliğinde bir karar vererek, idari para cezasının iptaline hükmetti. Mahkemenin kararında, Umum Hıfzısıhha Kanunu’na göre idari para cezalarının mülki amir tarafından verileceğinin hükme bağlandığı anımsatıldı.

İllerde vali, ilçelerde ise kaymakam devleti temsil eden en yüksek kamu görevlileri olarak görev yapıyor. Yani mahkeme kararına göre; polis, “sokağa çıkma ya da maske takmama yasağı gibi salgın sürecinde toplum sağlığını tehlikeye atan bir vatandaşın” yasaya aykırı eylemini tutanakla tespit edecek, ceza ise valilik ya da kaymakamlık tarafından kesilecek.

KOLLUK SADECE TUTANAK TUTABİLİR

Kararda, “bu kanunun ihlali durumunda kolluk görevlilerinin ancak ihlal tespit tutanağı tutabileceği, itiraz konusu yaptırım kararının ise kolluk tarafından verildiğinin anlaşıldığı, bu nedenle yaptırım kararının hukuka aykırı olduğu” belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2020, 20:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan ceylan
Ramazan ceylan - 6 ay Önce

Bana kendime ayit evimin yanıda odam var ama yasakladılar odamdan evimde cay kalmayın ca cay alırken polis geli neyapyon dedi cay alıyom dedim cık birda girme dedi tamam dedim bende ama tutanak falan tutmadı. Bu bana 159mış bu ödermiyi yosa ittiraz ede bilirmiyimtl ceza geldi kaymakam imzalaşi