Prof. Dr. Mümtaz Soysal'a veda

Türkiye’de akademi ve siyaset dünyasında büyük bir iz bırakan eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal bugün son yolculuğuna uğurlandı

Prof. Dr. Mümtaz Soysal'a veda

CiddiGazete

11 Kasım'da yaşamını yitiren Türkiye’de akademi ve siyaset dünyasında büyük bir iz bırakan eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Ahmet Davutoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu, cenaze törenine katılan isimler arasındaydı.

Mümtaz Soysal'ın Zincirlikuyu Camii'nde öğle namazının ardından kılınan cenaze namazına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi, eski Başbakan Mesut Yılmaz, Hikmet Çetin, eski CHP Genel Başkanı ve gazeteci Altan Öymen, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, eski Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın, CHP Milletvekili Muharrem İnce, Ahmet Tan, Prof. Hikmet Özdemir, Hüsamettin Özkan, Hasan Cemal, Tuğrul Eryılmaz, Prof. Bilsay Kuruç, Prof. Ruşen Keleş, avukat Turgut Kazan, Şükran Soner, Müfit Erkarakaş, Tarhan Erdem, Dolunay Kışlalı Edis, Ömer Laçiner, Süleyman Çelebi, Ercan Karakaş, Tahir Özyurtseven, Derya Sazak, Gülsün Bilgehan, Alev Coşkun, Alper Taş, Ali Sirmen, Yazgülü Aldoğan, Miyase İlknur, Çınar Oskay, gazeteci Yalçın Bayer, Asena Günal, eski CHP Milletvekili Hakan Tartan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Kılınan cenaze namazının ardından Mümtaz Soysal, eşi Sevgi Soysal'ın yanına defnedildi.

Mümtaz Sosyal'ın kızları taziyeleri kabul etti.

MÜMTAZ SOYSAL KİMDİR?

Mümtaz Soysal, 1929 yılında Zonguldak’ta doğdu. Galatasaray Lisesi'ni (1949), ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni (SBF) (1953) bitirdi. Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'nde asistan olarak görevliyken fark dersi sınavlarını vererek Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden de mezun oldu (1954). 1956'da SBF'de asistan olarak çalışmaya başladı; 1958'de siyasal bilimler alanında doktora çalışmasını tamamladı. SBF'de Anayasa Hukuku profesörü olarak uzun yıllar ders verdi.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) temsilcisi (6 Ocak 1961 – 25 Ekim 1961) olarak Anayasa Komisyonu üyeliği yaptı. 1963'te SBF'de doçent, 1969'da profesör olan Soysal, 1971 yılında aynı fakültenin dekanlığına seçildi. 12 Mart Muhtırası'ndan sonra 18 Mart 1971'de dekanlığı esnasında, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'nca gözaltına alınıp tutuklandı. 1968'den beri okuttuğu Anayasa'ya Giriş ders kitabında komünizm propagandası yapmakla suçlandı, 6 yıl 8 ay ağır hapis, 2 ay 20 gün Kuşadası'nda emniyet gözetimi altında bulundurulmaya ve kamu haklarından ebediyen mahrumiyete mahkûm edildi. Toplam 14.5 ay Mamak Cezaevi'nde kaldı. Mamak Cezaevi'nde iken yazar Sevgi Soysal ile evlendi (Sevgi Soysal 1976 yılında ölmüştür).

Hukukçuluğunun yanı sıra gazete yazılarıyla da tanınan Soysal Forum, Akis, Yön, Ortam gibi dergilerde, Yeni İstanbul, Cumhuriyet, Ulus, Barış, Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde yazarlık yaptı. Milliyet gazetesinde 1974'te “Açı” başlığıyla yayımlamaya başladığı köşe yazılarını 1991-2001 yılları arasında Hürriyet'te, 2001'den beri de Cumhuriyet'te sürdürdü.

1962 yılında arkadaşlarıyla birlikte Sosyalist Kültür Derneği'ni kurdu. 1969-71'de Akdeniz Sosyal Bilim Araştırma Konseyi Başkanlığı, 1974-78 arasında Uluslararası Af Örgütü ikinci başkanlığı görevlerini yürüttü. 1979'da BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Uluslararası İnsan Hakları Öğretimi Ödülü'nü aldı.

1991 seçimlerinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) listesinden Ankara'dan kontenjan adayı oldu ve TBMM'ye seçildi. TBMM'de Çekiç Güç, OHAL, demokratikleşme, Kıbrıs, özelleştirme gibi konularda hükümet politikalarını eleştiren Soysal, özellikle özelleştirme konusundaki yetki yasaları için Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvurularla koalisyon ortağı DYP'lilerin tepkisini çekti. Bu başvuruları sonucunda Anayasa Mahkemesi tarihinde ilk kez bir yürütmeyi durdurma kararı verdi. Anayasa Profesörü Soysal, SHP'nin hükümet ortaklığı içindeki pasif tutumuna sürekli tepki gösterdi, “vuruşarak çekilme” yaklaşımıyla Türk siyasi literatürürne geçti. Murat Karayalçın döneminde kısa bir süre için dışişleri bakanı olarak görev yaptı. Ancak bir süre sonra bakanlıktan istifa etti.

1995 yılındaki anayasa değişikliği çalışmaları esnasında özellikle DYP'li Coşkun Kırca ile tartışmalarıyla yine gündemde kaldı. Seçim yasasının Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesinde başrolü oynadı. Sonrasında CHP'ten koptu, DSP saflarına geçti. 1995 genel seçimleri'nde DSP’den Zonguldak milletvekili seçildi. Daha sonra Bülent Ecevit ve Rahşan Ecevit’le anlaşmazlığa düşerek DSP’den ayrıldı (1998). 2002'de Bağımsız Cumhuriyet Partisi'ni kurdu ve parti genel başkanı oldu.

Kıbrıs'taki toplumlararası görüşmelerde anayasa danışmanlığı görevini üstlenen uzun yıllar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a danışmanlık yaptı.

Muharrem İnce, Mümtaz Soysal'ın tabutu başında dua etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2019, 14:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
erdal erman amasya
erdal erman amasya - 1 yıl Önce

merhaba duyunca şok oldum,çok ama çok severdim, ve çok ama çok üzüldüm Allah rahmet eylesin toprağı ve mekanı cennet saygılarımla...