Rusya’dan Ayasofya uyarısı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Verşinin, Ayasofya tartışmalarına ilişkin, “Bir karar alınırken yapının tüm dünya için taşıdığı önemin göz önünde bulundurulmasını umuyoruz” dedi

Rusya’dan Ayasofya uyarısı

CiddiGazete- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmayacağına ilişkin bir karar alırken Ankara’nın yapının tüm dünya için önemini göz önünde bulundurmasını umduklarını söyledi.

Sputnik'in aktardığına göre, gazetecilere açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Verşinin Ayasofya’nın ibadethaneye dönüştürülmesi ihtimaliyle ilgili, “Biz bu konudaki görüşümüzü saklamıyoruz. Bir karar alınırken yapının tüm dünya için taşıdığı önemin göz önünde bulundurulmasını umuyoruz” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da daha önce konuyla ilgili "Bu sıra dışı anıtın statüsüne ilişkin tüm kararların dengeli olmasını, bu sorunun inananlar için yüksek hassasiyeti, bilinen dinler arası bağlamı ve UNESCO Dünya Mirası anıtlarının yönetimi alanında mevcut uluslararası yasal düzenlemelerin dikkate alınmasını bekliyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 13:40
YORUM EKLE