Rusya’dan Türkiye açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Karabağ sorununun çözümünde Türkiye’nin yer almasının sadece Azerbaycan ve Ermenistan'ın onayı ile mümkün olabileceğini belirtti

Rusya’dan Türkiye açıklaması

CiddiGazete- Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Karabağ sorununun çözümünde Türkiye dahil üçüncü ülkelerin yer almasının sadece krizin tarafları olan Azerbaycan ve Ermenistan'ın onayı ile mümkün olabileceğini belirtti.

Sputnik’in aktardığına göre, Peskov basın toplantısında kendisine yöneltilen bir soru üzerine, "Üçüncü ülkelerin Karabağ için çözüm sürecine katılmasına gelince, bu tamamıyla anlaşmazlığın taraflarının siyasi iradelerine bağlı. Söz konusu taraflar da Azerbaycan ile Ermenistan’dır” cevabını verdi.

Peskov, Karabağ için yürütülecek olan müzakere sürecinde yer almanın ve arabulucu olmanın sadece söz konusu iki tarafın onayıyla mümkün olacağını ifade etti.

Karabağ'da iki kez ateşkes kararı alındığını hatırlatan Peskov, "İnsani nedenlerle çatışmalara ara verilmesi kararına ilişkin daha önce varılmış anlaşmalara uyulduğu şu an için söylenemez. Ne yazık ki söz konusu anlaşmalara taraflar uymuyor” dedi.

YORUM EKLE