Sadi Somuncuoğlu Ankara'da anıldı

28 Şubat'ta hayatını kaybeden Türk siyasetenin ve fikir dünyasının önemli isimlerinden Sadi Somuncuoğlu, Ankara'da düzenlenen toplantıda yad edildi. Toplantıya Mansur Yavaş da katıldı

Sadi Somuncuoğlu Ankara'da anıldı

CiddiGazete- Merhum Sadi Somuncuoğlu, Milli Düşünce Merkezi'nin düzenlediği toplantıda yad edildi.

28 Şubat'ta hayatını kaybeden Somuncuoğlu'nu anma toplantısına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın yanısıra çok sayıda milletvekili, eski bakan ve bürokrat ile akademisyen katıldı.

SADİ SOMUNCUOĞLU KİMDİR?

İlk ve ortaokulu Aksaray'da, lise ve yükseköğrenimini Ankara'da tamamladı. 1965 yılında "Bab-ı Ali'de sabah" gazetesini çıkardı. Gençliğinde Türk Ocağı bünyesindeki faaliyetlere katıldı. Buradaki devrin ileri gelen Türkçü aydınlarının sohbetlerinde bulundu. Daha sonra gençlik döneminde feyz aldığı Türk Ocaklarının başkanlığını yaptı (1994-1995).

1967'de aktif siyasete atıldı. 1969 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi Adana Kongresi'nde Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildikten sonra, 12 Mart 1971 tarihine kadar MHP'li gençlerin eğitimi ve teşkilatlanması işlerini yürüttü.

ÜLKÜCÜ TEŞKİLATLARIN KURULUŞLARINDA GÖREV ALDI

1967-1969 döneminde Türkiye'deki bütün fakülte ve yüksek okullarda Alparslan Türkeş'in talimatı ile Ülkü Ocakları'nı kurdu. 1969 tarihinde, İbrahim Metin, Halil Özyıldız ile birlikte Devlet Dergi'sini çıkardı ve bu dergide yazıları yayımlandı. 1970'te Ülkü Ocakları Birliğinin kuruluşunda görev aldı.

1977 yılında Niğde milletvekili olarak TBMM'de görev yaptı.

İDAMLA YARGILANDI

12 Eylül dönemindeki MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda 3 numaralı "sanık" olarak Mamak Askeri Cezaevi'nde tutuklu kaldı ve Alparslan Türkeş'le birlikte idamla yargılandı.

1995 Türkiye genel seçimlerinde Anavatan Partisi listesinden Aksaray milletvekili seçildi. Alparslan Türkeş'in vefatından sonra Devlet Bahçeli'nin davetiyle ANAP'tan ayrılarak MHP'ye geçti. Somuncuoğlu, 1999 seçimlerinde MHP'den yeniden Aksaray milletvekili seçildi.

ADAY OLDU, CEMAL ENGİNYURT SALDIRDI

57. Koalisyon Hükümeti döneminde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Devlet Bakanı olan Sadi Somuncuoğlu, Devlet Bahçeli'nin aksi yöndeki kararına rağmen cumhurbaşkanlığına aday olacağını duyurdu. Bunun üzerine Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt tarafından yumruklanarak TBMM'ye cumhurbaşkanlığı adaylık dilekçesi vermesi önlenmeye çalışıldı. Ardından, 8 Mayıs 2000 tarihinde bakanlıktan azledildi.

Aktif siyasetten çekildikten sonra kitap ve köşe yazılarına ağırlık verdi.

Son döneminde kanser tedavisi gören Somuncuoğlu, 28 Şubat 2022'de Ankara'da hayatını kaybetti ve Aksaray'da defnedildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2022, 04:02
YORUM EKLE