'Sahabe türbesi' boş çıktı

Batman’ın Çayüstü köyünde, "Abuzer Gaffari Türbesi' olarak bilinen yapı boş çıktı. "Sahabe mezarı" olarak değerlendirilen noktada yapılan kazıda kalıntıya rastlanmadı

'Sahabe türbesi' boş çıktı

CiddiGazete

Batman merkeze bağlı Çayüstü köyünde bulunan Serkevir Vadisi’nde, sahabe olduğu bilinen Abuzer Gaffari’nin türbesinin, Ilısu Barajı projesinde su altında kalacağından dolayı, köy sakinlerce taşınması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuldu.

Aynı zamanda il kültür envanteri olan türbenin taşınması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ekiplerince çalışma başlatıldı. Türbenin taşınması için iki gün süren kazı çalışmasında kalıntı bulunmaması şaşkınlık yarattı.

‘ADETA DONUP KALDIK’

Çayüstü Köyü Muhtarı Mesut Ekinci, köylülerin bu duruma inanmak istemediğini söyledi. Muhtar Ekinci, 100 yıldır bu türbenin ziyaret edildiğini ifade ederek, Batman’ın tüm köylerinden baharın başlangıcıyla birlikte türbeye ziyaretlerin yaşandığını ve yüzlerce kurban kesildiğini belirtti.

Muhtar Ekinci ayrıca, “O şenlikler görülmeye değerdi. Köylüler, Dicle kıyısındaki bu ziyaretin etrafını kutsal görürlerdi. Def eşliğinde şenlikler yapılırdı. Köylüler bir süre önce bana müracaat edip, türbenin daha yüksek yere çıkmasını istedi. Bunun üzerine Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne türbenin taşınması için başvuruda bulunduk. Başvurumuzun kabul edilmesinin ardından jandarma gözetiminde 7 kişilik arkeologların da içinde bulunduğu bir ekip, türbede kazı çalışması başlattı” ifadesini kullandı.

Kazırların ardından mezarlık alanda hiçbir bulguya rastlanmadığını belirten Ekinci, “Adeta donup kaldık. Köylüler bu duruma inanmak istemiyor. Mezarın yeri başka yerdedir diye neredeyse bu kazı çalışmalarını devam ettirmek isteyenler oldu” dedi.

YÜZLERCE ADAK ADANIYORDU

Köy sakinlerinden Süleyman Ekinci (80), "Abuzer Gaffari Türbesi"nde her yıl yüzlerce adak adandığını belirterek, kazılarda kalıntı bulunmamasıyla şaşkınlık yaşadıklarını söyledi. Ekinci, “Büyüklerimiz buranın ziyaret yeri olduğunu söylerlerdi. Dua ederdik, kurban keserdik. Ne diyeceğimizi bilemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 14:18
YORUM EKLE