Sakarya'da 700 bin tavuk telef oldu

Sakarya'nın Kaynarca ilçesinde artan tavuk ölümlerinin kuş gribinden olabileceği ileri sürüldü

Sakarya'da 700 bin tavuk telef oldu

CiddiGazete- Sakarya’nın Kaynarca ilçesindeki bir tavuk çiftliğinde henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı yaklaşık 700 bin tavuk telef oldu.

Sözcü Gazetesi'nden Erhan Kaytanbay'ın haberine göre; Bölgedeki diğer işletmelerde de etkisini göstermeye başlayan hastalıkla ilgili bakanlık devreye girdi.

Tavuk ölümlerinin nedeni araştırılırken, ölümlerin 'Kuş gribi' olmasından endişe ediliyor.

Tavuklardan alınan numuneler incelenmek üzere laboratuvara götürüldü.

Sakarya'nın Kaynarca ilçesinin merkezinde bulunan bir tavuk çiftliğinde tavuklarda hastalık ortaya çıktı. Et tavuğu yetiştiren özel işletmede görülmeye başlanılan hastalık nedeniyle yaklaşık 700 bin tavuk telef olduğu bildirildi.

TESİS KARANTİNA ALTINA ALINDI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından görevlendirilen veterinerler tavuklardan numune aldı. Yetkililerin ilk örnekler alınarak laboratuvarda inceleme altına alınan hastalığın ilk gün çıkan belirtilerinin ardından hayvanlara bulaşmaması için tesis karantina altına alındı. Türkiye’nin en büyük tavuk merkezlerinden biri olan Kaynarca’da bu olay büyük bir panik yaşanmasına neden oldu.

İŞLETMENİN ZARARI YAKLAŞIK 5 MİLYON TL

İşletmede 5 milyon TL değerindeki 700 bin tavuğun tamamı imha edilirken, işletmeye büyük bir zarara uğradı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan henüz resmi bir açıklama gelmezken, “Tavuk Vebası” bir diğer adıyla Avian İnfluenza (Kuş gribi) olabilme ihtimali üzerinde duruluyor.

Henüz konuyla ilgili olarak resmi bir açıklama yapılmasa da Kaynarca’da yaşanan tavuk ölümleri nedeniyle 1 milyona yakın tavuğun bu hastalık nedeniyle telef edilmek zorunda kalınacağı, bu rakamın da artmasından endişe duyulduğu bölgeden gelen haberler arasında.

BÖLGEDE BİRÇOK ÇİFTLİK MEVCUT

Kaynarca İlçesinde çok sayıda tavuk firmasına üretim yapan çiftlikler bulunuyor. Bu çiftler yumurtadan çıkan civcivleri 45 gün süreyle bakımlarını yaparak piliçlik tavuk haline geldikten sonra tavuk firmalarına gönderiyorlar. Kaynarca Bölgesinde çeşitli firmalara ait üretim yapan yetiştiriciler de bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2020, 22:14
YORUM EKLE