Sakellaropulu'dan tahrik ziyareti

Yunanistan, Ege adaları üzerinden yeni bir tahrik operasyonuna daha imza attı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, işgal altındaki Aydın ilimize bağlı Eşek Adası'nı ziyaret etti

Sakellaropulu'dan tahrik ziyareti

CiddiGazete- Mart ayında görevine başlayan Yunanistan’ın ilk kadın Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, Ege adaları üzerinden yeni bir tahrikte bulundu. Sakellaropoulou, ilk sınır ötesi ziyaretini Aydın’a bağlı Türkiye'ye ait Eşek Adası’na gerçekleştirdi.

Sakellaropoulou, Türk toprağı olan Eşek Adası’na helikopterle geldi. Sakellaropulu’nun ziyaretinin dört saat sürdüğü ve adada yer alan Ulusal Hapishane, okul ve belediye başkanlığına ziyarette bulunduğu ifade edildi.

YUNAN İŞGALİNDEKİ EŞEK ADASI

1932 Lozan Antlaşması taraflarından İngiltere’nin 1943’te yayınladığı ve 1947 Paris Antlaşması’na taraf olan ABD’nin 1951 yılında yayınladığı haritalarda, Eşek Adası’nın 12 Ada deniz sınırları dışında Türkiye toprağı olarak gösterilmişti. Ada, 16 yıldır Yunanistan işgali altında ve adada konuşlu Yunan kara, deniz ve hava üslerinde yüzlerce silahlı Yunan askeri görev yapıyor.

ANI DEFTERİNE NE YAZDI

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu’nun, Eşek Adası’nda bulunan anı defterine şu satırları yazdı: “Adanın fahri vatandaşı olma onuruna eriştiğim için teşekkür ederim. Tarihin derinliklerindeki bu ada, Yunanistan'ın ayrılmaz bir parçasıdır. Burada olmak benim görevim.

Buraya sahip çıkacağız. Yunanistan uzun zamandır Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri ve iş birliği arayışındadır.

İki halkın barış içinde bir arada yaşamasına ve iş birliğine yatırım yapmaktadır. Ancak, egemenlik haklarından vazgeçmeye veya ulusal topraklar üzerindeki anlaşmazlıkları kabul etmeye hazır değildir.

Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz’de barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması, ulusal stratejimizin temel direğidir.”

SAKELLAROPULU KİMDİR?

Selanik'te doğan Sakellaropulu, Atina ve Paris'te hukuk eğitimi aldı. Eğitiminin ardından farklı kurumlarda çalışan 63 yaşındaki Sakellaropulu, Cumhurbaşkanlığı görevinden önce Yargıtay Başkanı olarak görev alıyordu.

YORUM EKLE