Sanki corona yokmuş gibi!

Prof. Dr. Yeşim Taşova, normalleşme döneminde toplumun çoğunluğunun Covid-19 öncesi dönemdeymiş gibi davranmaya başladığını söyledi

Sanki corona yokmuş gibi!

CiddiGazete- Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, normalleşme döneminde toplumun çoğunluğunun yeni tip coronavirüs (Covid-19) öncesi dönemdeymiş gibi davranmaya başladığını söyledi.

Maske takılmadığını ya da yanlış takıldığını ve sıra sosyal mesafeye dikkat edilmediğini belirten Prof. Dr. Taşova, bunun sonucunda pozitif vakalarda artış yaşandığını belirtti.

T24’ün aktardığına göre, Covid-19 sürecinin devam ettiğini vurgulayan Taşova, şunları söyledi:

‘BU ARTIŞ BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR’

"Sosyal mesafeye çok da önem veremiyoruz. Normalleşme ya da hafif gevşeme kısmı derken tam anlamıyla normalleştik. Dolayısıyla sosyal mesafenin birçok alanda ihmal edildiğini görüyoruz. Bunun akabinde ister istemez rakamlarımızda artışlar görülüyor. Allah'tan şu anda yoğun bakım anlamında riskli gruplarla ilgili olarak daha iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim ama bu artış bizi endişelendiriyor. Bu anlamda bakıldığında özellikle sosyal mesafenin çok uygulanmadığını görüyoruz. Özellikle düğünlerde ve parklarda, maske takma ve sosyal mesafe kuralları uygulanmıyor."

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÇOK YORULDU’

Taşova, 65 yaş ve üstünün kendilerini çok daha iyi koruduğunu, gençlere göre maske ve sosyal mesafeye daha çok dikkat ettiklerini ifade etti.

Kurallara uyulmazsa, pozitif vaka sayılarının sonbaharda beklenen muhtemel ikinci dalgada daha da artacağını belirten Taşova, "İlk döneme göre hem ilaç hem hastaneler bağlamında daha hazırlıklıyız tabii ki. Birtakım kurallar uygulanmaz ise şöyle bir tehlike var, sağlık çalışanları çok yoruldu. Sağlık çalışanlarının motivasyonlarının arttırılması, onların da dinlenmesi gerekiyor. Bu ara süreci (normalleşme) bu amaçla kullanmayı çok istedik açıkçası. Sosyal mesafe, maske, hijyen gibi kurallara uyarsak, toplumda virüsün yayılım hızının azaldığını görüyoruz ama uymadığımız zaman da bu artacaktır. Herkes için gerçekten önemli bir döneme giriyoruz. Tekrar vurgulamak istiyorum, sağlık çalışanları çok yoruldu. Burada en önde savaşan kişiler de onlar. O yüzden kendimiz, sağlık çalışanları ve büyüklerimiz için daha dikkatli olmamız gerekiyor."

Kovid-19'un normal viral bir hastalık olarak kabul edilebilmesi için toplumun yüzde 60-70'inin hastalığı geçirmiş olması gerektiğinin altını çizen Taşova, henüz o rakamlara ulaşılamadığını dile getirdi.

Taşova, salgınla mücadelede devletin, sağlık çalışanlarının ve vatandaşın yapması gerekenlerin sacın ayaklarını oluşturduğunu, birinde aksaklık olursa bugüne kadar yapılan mücadelenin boşa gideceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2020, 01:01
YORUM EKLE