Şehit teğmene acı veda

Şırnak'ın İdil ilçesinde, PKK'lı teröristlerle çatışırken şehit olan Jandarma Teğmen Şafak Evran'ın naaşı, memleketi Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde toprağa verildi

Şehit teğmene acı veda

Şırnak İl Jandarma Komutanlığı’nca İdil ilçesindeki Cehennem Deresi bölgesinde terör örgütü PKK’ya yönelik operasyon düzenlendi. ‘Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Kalfe’ adı verilen operasyonda güvenlik güçleri, PKK’lı teröristlerle temas sağladı. Çıkan çatışmada 8 terörist etkisiz hale getirildi. Çatışmada yaralanan Jandarma Teğmen Şafak Evran, bölgeden helikopterle alınarak, Şırnak Asker Hastanesi’ne götürüldü. Evran, burada yapılan müdahaleye rağmen kurtarılmayarak şehit oldu.

Jandarma Teğmen Şafak Evran’ın cenazesi, dün akşam Afyonkarahisar’a getirilerek, Devlet Hastanesi morguna konuldu. Bu sabah morgdan alınan şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, tören için memleketi Dinar ilçesine bağlı Yıprak köyüne getirildi. Cenaze töreni öncesi baba Hayrullah Evran, evin önünde kurulan çadırda taziyeleri kabul etti. Şehidin devre arkadaşı olan askerler de cenazeye katıldı. Şehidin arkadaşları, çadırda baba Hayrullah Evran ve anne Yeter Evran’ın elini öpüp, başsağlığı diledi.

‘ŞEHİTLER ÖLMEZ, OĞLUM DA ÖLMEDİ’

Baba Hayrullah Evran, “Oğlum şehit olmasa bizler burada oturup, konuşamayız. Allah yardımcımız olsun. Allah sabır versin. İnşallah bu son olsun. Allah onlara da akıl fikir versin. Bizleri korkutamayacaklar, korkutamazlar. Gelsinler, görsünler; Türk devletinden, Türkiye Cumhuriyeti’nden, Türk askeri ve polisinden sevgi ve hoşgörü görsünler. Bir şehit verirsek binlerce asker meydana gelir. Bugün ben bile vatanım ve milletim için evladım değil ben de hazırım. Allah devletimizi, milletimizi, askerimizi, polisimizi korusun. Şehitler ölmez, benim oğlum da ölmedi. Bu bizi yıldırmaz, korkutmaz. Elhamdülillah Müslüman’ız. Varız, biriz, tekiz” dedi.

‘OĞLUM ASLANLAR GİBİ SAVAŞTI’

Anne Yeter Evran (60) da “Oğlum aslanlar gibi savaştı. Son kurşunu teröristler oğluma sıktı. Kökleri kazınsın hepsinin. Benim oğlum çok başarılıydı çok, başarıdan başarıya koşardı” diye konuştu. Yeter Evran, gelini Canan Evran’ı da “Dimdik ayakta duracağız” diyerek, teskin etmeye çalıştı.

‘YİĞİDİM, ASLANIM’

Şehidin naaşı, helallik alınması için ailesinin oturduğu eve getirildi. Burada şehidin babası Hayrullah Evran, annesi Yeter Evran, ablası Semiha Arslan ile eşi Canan Evran tabuta sarılıp uzun süre gözyaşı döktü. Anne Evran, “Yiğidim, aslanım” diyerek, ağıt yaktı.

Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, daha sonra cenaze namazı için Yıprak Köyü'ndeki Yeni Cami’ye getirildi.

İl Müftüsü Şükrü Kabukçu’nun kıldırdığı namazın ardından Şehit Jandarma Teğmen Şafak Evran’ın cenazesi, önce askerlerin omuzlarında, ardından da törene katılanların elleri üzerinde taşınarak kabristana götürüldü.

ADA VE DORUK BABASIZ KALDI

Jandarma Teğmen Şafak Evran’ın, ailenin iki çocuğundan küçüğü olduğu belirtildi. Uzman çavuş olarak 2007 yılında göreve başlayan Evran’ın sonra teğmenlik rütbesine yükseldiği kaydedildi. Son atamalarla birlikte Şırnak’tan Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne tayini çıkan şehit Evran’ın evli ve iki çocuk babası olduğu öğrenildi. Şehidin, eşi Canan, çocukları Ada (9) ve Doruk ve ile Şırnak’ta oturduğu ve 1 ay sonra da Ankara’ya taşınmaya hazırlandığı belirtildi.

YORUM EKLE