SGK 377 gazinin maaşını kesti

Çalışabilir durumda olan gazilerin erken emeklilikten yararlanma hakkının kaldırılmasının ardından, 2013-2016 arasında bu haktan yararlanan 377 gazinin emekli maaşı kesildi

SGK 377 gazinin maaşını kesti

CiddiGazete

Terörle mücadele operasyonları kapsamında yaralanıp gazi olanlardan çalışabilir durumda olanlar, devlet kurumlarında “engelli” statüsünde çalışabiliyor. Malul gaziler, engelli yurttaşlara sağlanan erken emeklilik hakkından da yararlanıyordu. Bu yolla gaziler, 3 bin 600 prim günü ve 15 yıllık sigortalılık süresiyle emekli olabiliyordu.

2013-2016 yılları arasında SGK’ye yapılan başvuruların kabul edildiğini ve emekli aylığı almaya başladıklarını, ancak 17 Aralık’ta kendilerine bu emeklilik işlemlerinin “sehven” yapıldığı gerekçesiyle maaşlarının kesildiği belirtildi. Gaziler, 2013’te yaşadıkları hak kayıpları için yasal düzenleme beklerken, kazanılmış haklarının kaybedilmesinden şaşkınlık duyduklarını belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Ülkenin bütünlüğü için savaşırken, bedeninin bir bölümünü bu ülke için feda etmiş insanların maaşlarını ‘sehven ödeme yapılmış’ diyerek kesmek devlet ciddiyetiyle bağdaşmaz” dedi. Erdoğdu, “Gazilerimizin ikinci işlerinde emekliliğe esas olacak prim gün sayısı 3 bin olarak uygulanmalıdır” önerisinde bulundu.

Kaynak: Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2019, 17:03
YORUM EKLE