SGK'dan acılı aileye büyük ayıp!

SGK, bombalı saldırıda yaşamını yitiren Berkay Aktaş’ın anne ve babasına yazı gönderdi. Onlara 121’er lira maaş bağlandığını bildirdi. “Teröre bulaşırsanız keseriz” diye de uyardı

SGK'dan acılı aileye büyük ayıp!

CiddiGazete

İstanbul Beşiktaş'ta 10 Aralık 2016'da, 46 kişinin şehit olduğu terör saldırısının ardından, 52 milyon lira bağış toplandı. Bu paranın hayatını kaybeden genç tıp öğrencisi Berkay Aktaş'ın ailesinin araştırılmasını istemesi üzerine, adresi ve yöneticileri belli olmayan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı'na aktarıldığı ortaya çıktı.

Anne Zeynep Akbaş'a terör saldırısında kaybettiği oğlu için aşağıdaki evrak gönderildi.

İŞTE BELGESİ

SGK'dan bağlanan aylığın belgesi

Sinop'ta yaşayan Akbaş Ailesi'ne, Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Kanun kapsamında yapılan işlemlerde de bir skandala imza atıldı. Akbaş Ailesi'ne bu yasa kapsamında İstanbul Valiliği bünyesinde oluşturulan Zarar Tespit Komisyonu tarafından 33 bin 621 lira 30 kuruş tutarında tazminat ödenmesi teklifi yapıldı. Ancak dava açmamaları şartı talep edildi.

"200 BİN LİRA AL, DAVA AÇMA" DEDİLER

Aile bu tutarı kabul etmedi. Bunun üzerine Anne Zeynep Akbaş ile baba Salim Akbaş'a terör saldırısında oğullarını kaybettikleri için ayrı ayrı 121 lira 96'şar kuruş aylık bağlandı. Anne ve baba Akbaş, bu parayı her ay iki tıp öğrencisine burs olarak veriyor. 121 lira 96 kuruş, Berkay'ın ticari hayatı olmadığı gerekçesiyle 1 günlük sigortalılık üzerinden hesaplanarak belirlendi.

Baba Salim Akbaş

Baba Salim Akbaş, “İki tazminat davası açtık. 2 milyon liralık manevi tazminat talebimizi mahkeme 200 bin lira olarak uygun gördü. İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığı da tutarı yüksek bulduğu için Danıştay'a itiraz etti. Davalar sürüyor. Tazminatları kazanırsak öğrenciler için kütüphane açacağız. LÖSEV'e, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne, Mehmetçik Vakfı'na da bağışlayacağız.”

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olan Berkay Akbaş, 19 yaşında terör kurbanı oldu.

FENERBAHÇE TUTKUNUYDU

Beşiktaş-Bursaspor karşılaşmasının ardından Vodafone Park yanında PKK çifte bombalı saldırı düzenledi. 39'u polis 46 kişi hayatını kaybetti. Fenerbahçe tutkunu tıp öğrencisi Berkay Akbaş da hain saldırıda yaşamını yitirdi.

Kaynak: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 17:51
YORUM EKLE