Sivas'ta HES faciası

Sivas'ın Koyulhisar İlçesi'nde, HES kanalının patlaması sonucu D-100 karayolundan geçen bazı araçların suya kapıldığı bildirildi

Sivas'ta HES faciası

CİDDİGAZETE

Sivas’ın Koyulhisar ilçesindeki HES Santralindeki kanal patladı. Olay sonrası D-100 karayolu sular altında kaldı. Patlama sonrası gelen sel suları üç aracı sürükledi.

Patlamanın Koyulhisar’da gerçekleştiğini aktaran Sivas Valisi Salih Ayhan, “Şu an bize gelen ihbarda üç araç suya kapılıyor, iki araç kurtarıldı, alan taraması yapılıyor. Altı vatandaşımız sağ olarak kurtarıldı” diye konuştu.

Suyun kesildiğini ve kapakların kapatıldığını dile getiren Ayhan, “Su tahliyesi yapılıyor. Kontrol altında ama başka vatandaşımız var mı yok mu ona bakıyoruz” dedi.

DERE YATAĞINDA ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Öte yandan HES kanalının patlamasının ardından olay yerine çok sayıda ambulans, itfaiye, AFAD ve UMKE ekibi sevk edildi. Patlama nedeniyle D-100 kara yolu, çift yönlü ulaşıma kapatıldı.

Ekipler, suyun dere yatağına başka araçların sürükleme ihtimaline karşı arama çalışmalarını sürdürüyor. Havanın karanlık olması ve arazi koşulları nedeniyle dere yatağındaki çalışmalarda güçlük yaşanıyor. Kara yolunun yeniden ulaşıma açılması için iş makineleri, yola sürüklenen taş ve kaya parçalarını temizliyor.

Sivas Valisi Salih Ayhan da bölgeye gelerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Yaralılar ise ambulanslarla Suşehri Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Suşehri Belediyesi Arama Kurtarma Derneği Ekip Amiri Yalçın Kırılmaz, şöyle konuştu:

“Olay yerine geldiğimizde aşırı su vardı. Sesler, bağırtılar geliyordu. Sudan geçmek mümkün değildi, çok şiddetliydi. Aracın üzerinde iki kişi yardım istiyordu. İp yardımıyla karşıya geçerek o kişiyi aldık. Akabinde araç sahibi 2 kişiyi daha suyun götürdüğünü bize bildirdi. Sesli arama yaparak yaklaşık 200 metre sonra yaşlı bir kadının sesini duyduk. Su boğazına kadar gelmişti, üşümüştü. Kadının yaklaşık 15 metre yukarısında 9-10 yaşında bir kız çocuğunu da alarak ambulansa sevkini yaptık.”

Patlama anında kara yolundan geçen İstanbul’dan İran’a seyreden otobüsteki yolculardan İran uyruklu Ahmad Kuçaki de arıza nedeniyle araçlarının durduğu sırada olayın meydana geldiğini söyledi.

Suyun patlamasıyla 3-4 aracın sürüklendiğini gördüğünü anlatan Kuçaki, dere yatağında sürüklenen kişileri kurtardıklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2019, 17:16
YORUM EKLE