‘Soma kırmızı alarm veriyor’

CHP’li Özgür Özel, maden kenti Soma’da Covid-19 testi pozitif çıkan vakaların hızla arttığına dikkati çekerek, “Soma, koronavirüs salgını noktasında kırmızı alarm veriyor” dedi

‘Soma kırmızı alarm veriyor’

CiddiGazete- CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, maden kenti Soma’da Covid-19 testi pozitif çıkan vakaların hızla arttığına dikkati çekerek, “Soma, koronavirüs salgını noktasında kırmızı alarm veriyor” dedi.

CHP’li Özel, yaptığı yazılı açıklamada, Soma’daki riskin çok daha yüksek olduğunu ve tedbir alınması gerektiğini vurguladı. Yaptığı çağrının cevapsız kaldığını belirten Özel, “Soma hiçbir yere benzemiyor. Halen Soma’da 12 bin 800 işçi 3 vardiya halinde çok sayıda maden ocağında çalışmaya gidiyor” dedi.

‘MADENLER KAPASİTE ÜSTÜ ÇALIŞTIRILIYOR’

Özel açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Soma’nın Kınık sınırında bulunan bir maden ocağı, İzmir Valiliği’nden aldığı ve hangi mevzuata dayandırıldığı bilinmeyen özel karantina izniyle, işçileri 7 gün 24 saat madende konaklatıyor. Geçtiğimiz günlerde Soma’da ölümlü bir iş kazasının yaşandığı madenin bile üretimini artırdığı bir süreçle karşı karşıyayız. Şu anda madenlerde üretimin durabileceği olasılığı nedeniyle, işverenler tarafından madenler kapasite üstü çalıştırılıyor.”

‘BURUN BURUNA ÇALIŞILIYOR’

İşin yapısı gereği maden ocaklarında işçilerin burun buruna çalıştığını, yerin altında kan ter içinde omuz omuza çalıştıklarını vurgulayan Özel, “Maden ocakları bu temasın engellenmesinin mümkün olmadığı yerler. Madenciler, havalandırması çok düşük, çok dar bir alanda sık ve yoğun bir efor sarf ederek, küçücük galerilerin içinde sosyal mesafe kuralları hiçe sayılarak çalışıyorlar. Madenlerde sosyal mesafenin kesilmesi ne yazık ki mümkün değil” ifadelerini kullandı.

‘POZİTİF HABERLERİNDE CİDDİ ARTIŞ VAR’

“Madencilerin akciğer hastalıkları yönünden ciddi risk grubunda oldukları biliniyor. Ayrıca Soma’da filtresiz çalışan termik santral yüzünden de bütün Soma ile birlikte ikinci bir riski de taşıyorlar” diyen Özel şöyle devam etti:

“Haftalar önce bu madenlerde çalışmanın durdurulması gerekiyordu. Başta Yeni Anadolu ve İmbat olmak üzere birkaç gündür gelen Soma’daki madenlerden koronavirüs pozitif haberlerinde ciddi artışlar var. Soma’daki aile hekimleri, pozitif vakalar nedeniyle takip edilen hasta sayılarının her gün ikiye katlanarak arttığını, her bir aile hekiminin pozitif vakalarla temaslı 40 ila 60 vatandaşla ilgilendikleri, bunların tamamının madenci ya da madenci ailelerinden oluştuğu ifade ediliyor.

‘SAKIN BENİM İSMİMİ VERME’ RİCASI

Madenciler, iki asgari ücret aldıkları için ve kısa çalışma ödeneği ya da ücretli izin gibi yasal düzenlemelerde bu durum gözetilmediğinden, hastalanıp karantina altına alınmalarının ya da ücretsiz izne ayrılmalarının ciddi gelir kayıpları oluşturacağını düşündükleri için bu durumu gizleme eğilimine girebiliyorlar.

Madenciler ayrıca akciğer tomografisinde teşhis konulması durumunda, bu teşhisin bir daha madende çalışmasına engel oluşturacağını düşünüyorlar. Bugünlerde Soma’da pozitif çıkan vakaların temas ettiği kişilerin belirlenmesi sırasında, madencilerin ‘Sakın benim ismimi verme’ şeklinde arkadaşlarından ricada bulundukları biliniyor. Bu nedenle testleri pozitif çıkan kişiler, temas ettiklerinin isimlerini vermeleri durumunda arkadaşlarına kötülük yapacaklarını düşündüklerinden bu isimleri gizleyebiliyorlar.”

MESLEK HASTALIĞI SAYILACAĞI GÜVENCESİ VERİLSİN’

Özgür Özel açıklamasını şöyle tamamladı:

“Soma kırmızı alarm veriyor. Madenlerde üretim amaçlı çalışmaların durdurulması, madencilere işsiz kalmayacaklarının ve koronavirüsün meslek hastalığı olarak sayılacağının güvencesinin verilmesi gerekiyor. Bölgedeki sağlık çalışanlarının da uyarıları doğrultusunda, madenlerdeki çalışmaları durdurup, tüm madencileri evlerinde karantinaya alıp teması kesmezsek, belki birkaç hafta sonra çok geç olacak ve Soma Türkiye’nin çok üzerinde bir vaka sayısıyla karşı karşıya kalacak.”

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2020, 15:48
YORUM EKLE