‘Tedbirler yıllarca sürebilir’

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap coronavirüse karşı gerekli bağışıklık oranına ulaşmak için 20-24 ay gibi bir süre gerektiğini bu nedenle tedbirlerin yıllarca sürmesi gerekebileceğini belirtti

‘Tedbirler yıllarca sürebilir’

CiddiGazete- Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap coronavirüse karşı gerekli bağışıklık oranına ulaşmak için 20-24 ay gibi bir süre gerektiğini bu nedenle tedbirlerin yıllarca sürmesi gerekebileceğini belirtti.

Prof. Dr. Alpay Azap, coronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşıların beklendiği gibi etki edememesi ihtimalinin de bulunduğunu açıkladı.

Azap, kitle bağışıklığının yüzde 50-60 oranına çıkması için dünya çapındaki salgının en az 20-24 ay sürebileceğini, bireysel önlemlere devam edilmesi gerektiğini belirtti.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, salgınla ilgili Habertürk TV’ye açıklamalarda bulundu. Salgının geçmesinin yıllar sürebileceğini söyleyen Azap, dünya çapında 80’den fazla aşı çalışması yapıldığını belirtti.

“Virüsün kontrol altında olabilmesi için kitle bağışıklığının kabaca toplumdaki oranı yüzde 50-60 olması gerekecek” diyen Azap şunları söyledi:

“Yani dünya nüfusunun yüzde 50 ya da 60’ının bu virüse artık bağışık hale geçmesi gerekiyor. Aşı ile ilgili çok umutlu olamıyoruz. 80’den fazla aşı çalışması yürüyor bazıları ikinci fazı bitirmek üzere, üçüncü faza geçmek üzere olan aşılar var. Ama bu coronavirüse karşı aşı ile ilgili birtakım sorunlar olma olasılığı çok yüksek. Çok güçlü bir koruma sağlamaması ya da korumanın çok kısa sürmesi gibi sorunlarla karşılaşabiliriz. Bugüne kadar coronavirüse karşı geliştirilen bir aşı yok. Bunda da çok başarılı olamayabiliriz. Bu kitle bağışıklığı dediğimiz yüzde 50-60 oranı önemli, büyük olasılıkla hastalığı geçirerek bu orana ulaşacağız. Birtakım matematiksel modeller var, hesaplamalar yapılıyor. Bugünkü bulaşma hızı devam ederse en az 20-24 ay gibi bir süre içinde toplum bağışıklığının istenilen seviyeye geleceği hesaplanıyor. O yüzden belki de yıllarca tedbirlere devam edilmesi gerekir.”

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2020, 11:56
YORUM EKLE