Terörist Müslim’in kırmızı bülteni iptal edildi

PYD’nin eski elebaşı Salih Müslim ve bazı PKK yöneticilerinin de bulunduğu 144 kişi hakkında Ankara Güvenpark’taki patlama nedeniyle çıkarılan kırmızı bültenler iptal edildi

Terörist Müslim’in kırmızı bülteni iptal edildi

CİDDİGAZETE

Ankara Kızılay’da 2016 yılında düzenlenen saldırının ardından INTERPOL tarafından çıkartılan kırmızı bültenler iptal edildi.

Bu dava kapsamında hakkındaki kırmızı bülten kaldırılanlar arasında PYD terör örgütünün elebaşı Salih Müslim ile PKK yöneticileri Ali Haydar Kaytan, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Fehman Hüseyin, Zübeyr Aydar, Murat Karayılan, Mustafa Karasu, Muzaffer Ayata, Nuriye Kesbir, Remzi Kartal, Rıza Altun, Sabri Ok, Salman Kurtulan, Sultan Kocabey, Süleyman Şahin, Şerif Başboğa gibi teröristler de yer aldı.

Ankara Kızılay’da 13 Mart 2016’da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıya ilişkin aralarında Suriye’deki PYD’nin eski elebaşı Salih Müslim ile PKK terör örgütü yöneticileri Ali Haydar Kaytan, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Fehman Hüseyin, Zübeyr Aydar, Murat Karayılan, Mustafa Karasu, Muzaffer Ayata, Nuriye Kesbir, Remzi Kartal, Rıza Altun, Sabri Ok, Salman Kurtulan, Sultan Kocabey, Süleyman Şahin, Şerif Başboğa gibi isimlerin de bulunduğu 156 kişi hakkında dava açıldı.

Haklarında “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “nitelikli olarak kasten adam öldürmek”, “349 kişiyi öldürmeye teşebbüs”, “nitelikli mala zarar vermek”, “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak” gibi iddialarla dava açılan sanıklar, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlandı. Ancak mahkemede yargılama sürerken, 144 kişinin dosyasını ayırarak, kırmızı bülten talebiyle, INTERPOL’e gönderdi. Müslim’le birlikte diğer PKK'lı teröristlerin de aralarında bulunduğu sanıklar hakkında önce kırmızı bültenle arama kararı çıkarıldı. Amerikan’ın Sesi’nden Mahmut Bozarslan’ın haberine göre INTERPOL bir süre sonra kırmızı bültenleri iptal etti. İNTERPOL bu sırada yapılan 352 kişi hakkındaki başvuruyu da işleme sokmadan reddetti.

ADALET BAKANLIĞI MAHKEMEYE YAZI GÖNDERDİ

Adalet Bakanlığı, bu gelişmenin üzerine mahkemeye yazı gönderdi. Adalet Bakanlığı’nın mahkemeye gönderdiği yazıda şu ifadelere yer verdi: "Bugüne kadar toplam 144 sanık hakkında tanzim edilen kırmızı bültenin INTERPOL Genel Sekreterliği tarafından iptal edildiği ve 352 şahıs hakkındaki kırmızı bülten çıkarılma talebinin ise çeşitli gerekçelerle reddedildiği..."

Bakanlık, gönderdiği yazıda şöyle devam etti: "INTERPOL Genel Sekreterliği ile irtibata geçilerek, iptal edilen kırmızı bültenlerimizin veya reddedilen kırmızı bülten taleplerimize ilişkin itirazların dile getirilmesi üzerine, INTERPOL ekteki 44 dosya ile ilgili istişarede bulunmak üzere İnterpol Daire Başkanlığımızı davet ettiği ve söz konusu dosyalarla ilgili açıklamaların iletilmesinin talep edildiği bildirilmiştir."

YORUM EKLE