THK'nın eski yönetiminden skandal

Bahreyn merkezli bir firma, THK'dan jet kiraladı ancak 1 milyon 165 bin dolar tutan ücreti ödemedi. THK'nın eski yönetimi, buna rağmen Arap firmasının peşine düşüp parayı tahsil etmedi. Yeni yönetim, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu

THK'nın eski yönetiminden skandal

CİDDİGAZETE

Türk Hava Kurumu’nda (THK) yönetim değişikliğinin ardından gelen yeni yönetim, sekiz yıllık süreçte kurumun içinin türlü yollarla boşaltıldığı iddiasıyla savcılığa başvurdu. THK yönetimi, önceki yönetimle ilgili çok sayıda başlıkta teftiş ve denetim birimlerinin tespit ettiği usulsüzlükler olduğunu öne sürerek bu iddialarını ilgili bakanlık ve kurumlarla paylaştı ve suç duyurusunda bulundu.

Elde edilen belgeler; THK’nın gelir amacı ile kiraladığı jetlerden biriyle ilgili. Belgelere göne, Bahreyn merkezli bir firma, THK’dan 1 yıl süreyle jet kiraladı. 450 saat uçuş garantili anlaşmaya göre saat başına 4 bin 500 dolar üzerinden sözleşme imzalandı. Firma, 220 bin dolarlık ön ödemeyi yaparak jeti kiraladı. Fazladan her uçuş için saati bin 200 dolardan anlaşma yapıldı.

Pilot dahil yapılan kira anlaşması ile jeti Dubai’ye götüren firma, lüks uçağı, turizm ve kumar cennetleri arasında mekik dokuyan Arap şeyhlerine kiraladı.

Ancak geçen sürede firma, THK’ya ödeme yapmadı. Jeti bir yıl boyunca kiralayan firmanın borcu 1 milyon doların üzerine çıktı. THK yetkilileri ise jeti geri çağırmadığı gibi kiralayan firma ile ilgili adli işlem de başlatmadı.

THK’da yönetim değişince, Bahreyn merkezli İntraco adlı firmaya dava açıldı. Eski yönetimle ilgili de kiralanan jetin parasının takip edilmemesi, uluslararası saygın birçok firma varken, jetin vergi cenneti-offshore merkezlere kayıtlı bir firmaya kiralanması ve alacak takibi yapılmaması başlıklarında suç duyurusunda bulunuldu.

Türk Hava Kurumu Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi envanterinde kayıtlı, çağrı kodu TC-DAK olan Cessna Citiation XLS+ işletme tipi jet uçağı kiralayan Leo Executive Jet (WLL) isimli Bahreyn firmasına ise ulaşılamadı.

Kaynak: Cumhuriyet

YORUM EKLE