Toplu taşımanın yıldızı ‘metro’

Online dijital pazarlama platformu SEMrush’ın Türkiye’deki toplu taşıma araçlarını mercek altında alan araştırmasına göre "metro", Türkiye’nin en çok aranılan toplu taşıma aracı olurken, "Marmaray"a duyulan ilgi ise son 3 yılda yüzde 108 arttı

Toplu taşımanın yıldızı ‘metro’

CİDDİGAZETE

Dünyada büyükşehirlerin en temel sorunlarından biri olan trafiğe panzehir olarak gösterilen raylı sistemlere ilgi Türkiye’de de her geçen gün artıyor. Dijital pazarlama platformu SEMrush’ın geçtiğimiz üç yılda yapılan çevrimiçi aramaları baz alan araştırmasına göre "metro" internette en fazla aranan ulaşım aracı olurken, iki kıtayı yeraltından birbirine bağlayan Marmaray’a gösterilen ilgi ise son üç yılda yüzde 108 arttı.

10’dan fazla toplu taşıma alternatifiyle özellikle büyük şehirlerindeki trafik yoğunluğuna çözüm arayan Türkiye, geçtiğimiz yıllarda bu alanda yapılan altyapı projelerini hızlandırmış durumda. Türkiye’de 1988 yılından beri faaliyette olan metro, Marmaray ve Metrobus gibi, İstanbul trafiğini önemli ölçüde azaltmayı hedefleyen toplu taşıma araçlarının öncüsü olarak görülüyor.

METROYU 550 BİN KEZ ARADIK

Araştırmanın sonuçlarına göre metro kelimesi ayda ortalama 550 bin aranırken, Marmaray ise 370 bin kez arandı. Toplu taşımayla ilgili yapılan online aramaların çoğunun zaman ve trafik odaklı olabileceğini belirten SEMrush Ortadoğu Kurumsal İletişim Müdürü Adam Zeidan, Türkiye’de son yıllarda yaşanan toplu taşıma araçları çeşitlendirmesinin trafikte kaybedilen zamanı geri kazanmak adına uygulanan kritik bir çözüm olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Özellikle İstanbul gibi trafik yoğunluğu fazla olan büyük şehirlerde, raylı sistem hatlarının genişletilmesi ve alternatif toplu taşıma araçlarının kullanılması insanların ulaşımlarını kolaylaştırdı. Bu aramaların bize sunduğu veriler metro ve Marmaray gibi Türkiye’deki gelişen ulaşım alternatiflerinin ne oranda kullanıldığını anlamamıza yardımcı oluyor.”

TAKSİNİN YÜKSELİŞİ DURDURULAMIYOR

Öte yandan araştırmaya göre Türkiye’de son üç yılda online aramalarda taksiye gösterilen ilgi de yüzde 39 arttı. Üstelik mobil uygulamalardaki artışın tetiklediği çevrimiçi taksi arayışında Türkiye yalnız değil; İngiltere, Avustralya ve Almanya’da da taksiye duyulan ilgi her geçen gün artıyor. Almanya’da aynı dönemde taksi aramalarında yüzde 24 oranında bir artış yaşanırken, İngiltere’de yüzde 17, Avustralya’da ise yüzde 3’lük bir artış dikkat çekiyor.

YORUM EKLE