Trump'tan YPG'ye 'çekil' çağrısı

ABD Başkanı Donald Trump, YPG'ye bölgeden çekilme çağrısı yaptı. Trump, YPG'nin de bölgeden çekilme niyetinde olduğunu ifade etti

Trump'tan YPG'ye 'çekil' çağrısı

CİDDİGAZETE

ABD Başkanı Donald Trump, YPG'nin Türkiye sınırından çekilme eğiliminde olduğunu ve örgütün çekilmesini umduğunu ifade etti.

Washington’da seçmenlerle buluşan Trump, ABD askerlerini Barış Pınarı Harekatı bölgesinden çekme kararını değerlendirdi.

TRUMP, AJAN/PAPAZ BRUNSON'IN DUASINI ALDI!

Toplantıya Türkiye'de iki yıl boyunca hapiste kalan ajan/papaz Andrew Brunson da katıldı.

Trump, Aile Araştırma Konseyi Başkanı Tony Perkins ve Brunson'ın arasında dua etti.

Geçen yıl "Irak ile Bölgesel Kürt yönetimi arasında kaldığını" ifade eden Trump, bu sefer de "Türkiye ile YPG arasında kaldığını" söyledi.

Trump, "Kendi sınırımızı koruyamazken, askerimizi Türkiye Suriye sınırında 50 yıl daha tutmamalıyız" dedi.

Kararı ne olursa olsun, medyanın hedefi olacağını belirten Trump, "Aksine karar verseydim, kalacağız, savaşacağız ve Türkiye’yi yeneceğiz deseydim, yine ne karar aldığıma bakılmaksızın nefret edeceklerdi" ifadesini kullandı.

Trump, "Kürtler (YPG) Türkiye sınırı boyunca 22 mil, 30 kilometrelik alandan çekilme eğilimindeler ve bu iyi bir şey. Bırakın onların (Türklerin) sınırları onların olsun" diye konuştu.

ABD Başkanı, "Umarım çekilirler; çünkü uçağınız yoksa, savaş uçağı olan bir gücü yenmek çok zor" diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'deki etnik ve dini azınlıkların haklarının korunması amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlara 50 milyon dolarlık yardıma onay verdi.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada Trump'ın, Suriye'de "acı çeken" etnik ve dini azınlıkların korunmasına çok önem verdiği belirtildi.

Söz konusu yardımın, Suriyeli insan hakları savunucu kurum ve kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine ve rehabilitasyon süreçleriyle uğraşan yardım kuruluşlarına gönderileceği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 11:21
YORUM EKLE