Türkiye aşı sipariş etti mi?

CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, Sağlık Bakanı Koca’ya Türkiye’nin COVID-19’a karşı çalışmaları süren aday aşılar için ön siparişte bulunup bulunmadığını sordu

Türkiye aşı sipariş etti mi?

CiddiGazete- CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Türkiye’nin COVID-19’a karşı çalışmaları süren aday aşılar için ön siparişte bulunup bulunmadığını sordu.

Pek çok ülkede aşı çalışmalarının sürdüğünü ancak bazı çalışmaların öne çıktığını belirten Taşçıer, “Ülkeler de bu aday aşılar için şimdiden sıraya girmiş durumda. ABD iki farklı şirketten 100’er milyon dozluk aşı anlaşması yaptı ve anlaşmalara göre bu sayı 400-500 milyona kadar çıkabilecek durumda.

İngiltere de birkaç farklı şirketten toplamda 250 milyon doz, Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda da bir şirketle tüm Avrupa Birliği’nin ihtiyacını karşılayacak kadar, toplamda 400 milyon dozluk anlaşma yaptı” ifadelerini kullandı.

Bunun bir yarış olarak görülebileceğini kaydeden Taşçıer şunları kaydetti:

“Ülkeler başarıya ulaşacak ilk aşıya ulaşmayı çok önemli görüyor. Çünkü kendi vatandaşlarının sağlıklarını önceliyorlar. Türkiye’nin bu yönde bir çalışması var mı kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor.

Yerli aşı çalışmalarını çok değerli görüyoruz ve umarız başarıya ulaşır, tüm dünyaya da aşıyı biz sağlayabiliriz. Ama sadece bu aşıya bel bağlamak büyük bir risk olacaktır.

Dünyadaki aday aşılar için ön sipariş anlaşmaları yapılması çok önemli. Çünkü ülke olarak aşıya ne kadar erken ulaşırsak, o kadar az insanımızı bu hastalık nedeniyle kaybedeceğiz. Hayatı tam anlamıyla normale ilk döndürecek ülkeler, tüm dünyada ekonomik anlamda da büyük fark yaratacaklar. Her anlamıyla önemli bu konuda Sağlık Bakanlığı bir adım atıyor mu ya da atacak mı merak ediyoruz.”

YORUM EKLE