Türkiye, F-35 programından çıkartıldı

Türkiye saatiyle 22:00'de başlayan Pentagon açıklamasında Türkiye'nin F-35 programından çıkarıldığı açıklandı

Türkiye, F-35 programından çıkartıldı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alma kararı nedeniyle F-35 savaş uçakları programına ortaklığının askıya alındığını ve programdan resmen çıkarılma sürecinin başlatıldığını açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı müsteşarlarından Ellen Lord, "Türkiye’nin S-400 almasının F-35 programının uzun vadeli güvenliğini tehlikeye atacağını” söyledi. Lord, “ABD ve diğer F-35 ortakları, Türkiye’nin programa katılımını askıya alma ve resmen çıkarma sürecini başlatma kararının arkasında" dedi.

BEYAZ SARAY'DAN DALGA GEÇER GİBİ AÇIKLAMA!

Beyaz Saray Basın Sözcülüğü, Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin bir de yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Maalesef Türkiye'nin Rus S-400 hava savunma sistemlerini alma kararı, bu ülkenin F-35 (projesi) ile devam eden ilişiğini imkansız kılmaktadır. F-35, ileri kabiliyetlerini öğrenme amacıyla kullanılabilecek bir Rus istihbarat toplama platformuyla bir arada bulunamaz" ifadelerine yer verildi.

"TÜRKİYE UZUN SÜRELİ VE GÜVENİLİR BİR ORTAKTIR"

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"ABD, meşru hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak için hava savunma çözümleri sunmak amacıyla Türkiye ile aktif bir şekilde çalışmaktadır. Bu yönetim, Patriot hava savunma sistemlerini alması için Türkiye'ye birçok öneri yapmıştır. Türkiye uzun süreli ve güvenilir bir ortaktır ve 65 yılı aşkın süredir NATO müttefikidir fakat S-400'leri alması, NATO müttefiklerinin Rus sistemlerinden uzak durmak için birbirine yaptığı bağlılık vaadine zarar vermektedir."

"TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ SADECE F-35'LERE BAĞLI DEĞİLDİR"

Açıklamada ayrıca, S-400 alımının, Türkiye'nin NATO ile beraber operasyon yapma kabiliyetini de etkileyebileceği belirtilerek, "ABD, Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer vermektedir. NATO müttefikleri olarak ilişkilerimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35'lere bağlı değildir. Silahlı kuvvetlerimiz arasındaki ilişki güçlüdür. Türkiye'de S-400 sistemlerinin varlığının farkında olarak, Türkiye ile yoğun bir şekilde iş birliği yapmaya devam edeceğiz" ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2019, 23:54
YORUM EKLE