Türkiye’den kritik F-35 açıklaması

Reuters, son dakika gelişmesi olarak servis ettiği haberde, ABD'nin F-35 kararına Türkiye'nin cevap verdiğini aktardı

Türkiye’den kritik F-35 açıklaması

CİDDİGAZETE

Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına ilişkin konuşan Savunma Sanayii Başkanı Demir, "Türkiye'nin F-35'ten çıkarıldığını resmi olarak bekliyoruz. Türkiye o zamana kadar yükümlülüklerine bağlı kalacaktır. Türkiye zorunlu olmadıkça yabancı ekipman satın almayacak. Türkiye'nin dışlanması durumunda uçak başına 7-8 milyon doları aşacak maliyet artışı olacak" diye konuştu.

İsmail Demir, "Türkiye'nin F-35'ten çıkarıldığını resmi olarak bekliyoruz. Türkiye o zamana kadar yükümlülüklerine bağlı kalacaktır. Türkiye zorunlu olmadıkça yabancı ekipman satın almayacak" dedi.

Demir'in açıklamaları kısaca şöyle:

"F-35 olayında bugüne kadar her türlü ödemeyi, yükümlülüğümüzü kusursuz şekilde yerine getirdik. Tek taraflı alınmış bir askıya alma kararı var. Anlaşmalarda yeri olmayan bir karar. Resmi hale gelmesini bekliyoruz.

Askıya alma kelimesi kullanılıyor, çıkartılma kelimesi değil. Çıkartılmanın kendine has hükümleri olabilir, o devrede yok.

Türkiye'nin dışlanması durumunda uçak başına 7-8 milyon doları aşacak maliyet artışı olacak.

Milli Muharip Uçak projemizin hızla devam ediyor. Bu proje daha da hızlanacaktır. Türkiye alternatifleri değerlendirmeye devam edecektir. Her türlü opsiyon masada."

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2019, 21:36
YORUM EKLE