banner424

Ülkücüler 22 yıldır öksüz

Ülkücü hareketin lideri Başbuğ Alparslan Türkeş, vefatının 22. yılında anılıyor...

CİDDİGAZETE

Başbakan yardımcılığı dahil devletin önemli kademelerinde görev üstlenen, MHP'nin Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş, vefatının 22. yılında anılıyor. Geçirdiği kalp krizi nedeniyle 1997'de hayatını kaybeden Türkeş, MHP'nin yanı sıra Devlet Planlama Teşkilatı, Devlet İstatistik Enstitüsü, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü gibi kurum ve kuruluşların hayata geçirilmesine de öncülük etti. İşte Başbuğ Alparslan Türkeş'in hayatına dair detaylar:

Alparslan Türkeş, Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinin Yukarı Köşkerli köyünde yaşayan Koyunoğlu ailesinin bir toprak meselesi yüzünden giriştiği kavga sonucu Sultan Abdülaziz’in fermanıyla Kıbrıs’a sürgün edilmesi nedeniyle 25 Kasım 1917’de, Koyunoğlu soyuna mensup Tuzlalı Ahmet Hamdi Bey ve eşi Fatma Zehra Hanımın oğulları “Ali Arslan” olarak Lefkoşa’da doğdu.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, 2 Mayıs 1993’de düzenlediği “Karabağ, Bosna-Hersek Milli Bütünlük Mitingi’nde.

1938'DE TEĞMEN OLDU

İlkokul ve rüştiye yıllarında Hüsnü Bey, Selahattin Bey, Mehmet Asim Bey, Ragıp Tüzün Bey, Turgut Bey, Osman Zeki Bey ve Faiz Kaymak gibi Türklük ve Türkçülük şuuruyla bilenmiş hocalardan feyz alan Türkeş’in adı Osman Zeki Bey tarafından “Sultan Alparslan’a denk bir yiğit Türk ol” diyerek, “Alparslan” olarak değiştirildi. Ailesiyle 1933 yılında İstanbul’a yerleşen Türkeş, Kuleli Askeri Lisesi’ne kayıt oldu. 1936’da Kuleli Askeri Lisesi’ni pekiyi derece ile asteğmen olarak bitiren Türkeş’in, Ankara ve Harp Akademisi yılları başladı. Türkeş, 1938’de genç bir teğmen olarak Harbiye’den mezun oldu.

Hükümeti kurmakla görevlendirilen Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel, koalisyon görüşmeleri için Milli Selamet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile 10 Temmuz 1977’de TBMM’de bir araya geldi.

İLK EŞİNİ 1974'DE KAYBETTİ

Başbuğ Türkeş, 1944 yılında “Muzaffer Şükriye” ile evlendi. Bu evlilikten Ayzit, Umay, Selcen, Sevenbige (Çağrı) ve Yıldırım Tuğrul adlı çocukları olan Türkeş, 1974’te eşini kaybetti.

Daha sonra, Seval Hanım ile ikinci evliliğini yapan Türkeş’in, Ayyüce ve Ahmet Kutalmış adlı iki çocuğu daha oldu.

CEZAEVİYLE İLK KEZ 1944'TE TANIŞTI

1944’te üsteğmen rütbesindeyken Nihal Atsız ve Nejdet Sançar ile “ırkçılık-turancılık” davasından yargılanan Türkeş, 9 ay 10 gün Tophane Askeri Hapishanesi'nde kaldı. 1945’te de Askeri Yargıtay kararıyla tahliye edilen Türkeş, 1947’de beraat etti.

Türkeş, 1947’de 15 Türk subayıyla birlikte ABD Kara Harp Akademisi ve Piyade Okulu'nda iki yıl eğitim gördü. 1951’de kurmaylık sınavını kazanan Türkeş, 1955’de Harp Akademisi’nden Kurmay Binbaşı olarak mezun oldu.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, 26 Mayıs 1978’de partisinin Erzurum’da düzenlediği “Komünizme ve Bölücülüğe karşı Milli Birlik ve Beraberlik” Mitingine katılarak konuşma yaptı.

EKONOMİ ÜZERİNE YÜKSEK LİSANS YAPTI

Daha sonra, dış görev için açılan sınavı kazanarak ABD Pentagon’da NATO Türk Temsil Heyeti üyeliğine atanan Türkeş, bu arada ekonomi eğitimi de gördü. 1957’de Türkiye’ye dönen Türkeş, 1959’da Almanya’ya Atom ve Nükleer Okulu’na gönderildi. Alparslan Türkeş, bu okulu başarıyla bitirmesinin ardından Kurmay Albay oldu.

1960 DARBESİNDE İDAMLARA KARŞI ÇIKTI

27 Mayıs 1960’da Milli Birlik Komitesi’nin ülke yönetimine el koyduğunu açıklayan bildiriyi radyodan okuyan Türkeş, ihtilal hükümetinde Başbakanlık Müsteşarlığı görevini üstlendi. Türkeş, bu vazifesi sırasında Devlet Planlama Teşkilatı, Devlet istatistik Enstitüsü ve Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü gibi kurum ve kuruluşları kurdu. Milli Birlik Komitesi arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle, 13 Kasım 1960’da Türkeş ve “ondörtler” olarak bilinen arkadaşları emekliye sevk edilerek tasfiye edildi ve zorla evlerinden alınıp yurtdışında görevlendirilmek suretiyle sürgün edildi. Türkeş ise Türkiye’nin Hindistan Büyükelçiliği Askeri Ateşesi sıfatıyla sürgüne gönderildi.

1960’ta Milli Birlik Komitesi, Devlet ve Hükümet Başkanı, Türk Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Orgeneral Cemal Gürsel, MBK üyesi ve Başbakanlık Müsteşarı Albay Alparslan Türkeş ile birlikte Zırhlı Birlikler Okulu’nu ziyaretinde görülüyor.

PARTİDEN ÖNCE DERNEK KURDU

1963 yılında yurda dönen Türkeş, dava arkadaşlarıyla birlikte kadro oluşturup partileşmek amacıyla “Huzur ve Yükseliş Derneği”ni kurdu. Kısa bir süre sonra Talat Aydemir’in giriştiği darbe teşebbüsüne karıştığı iddiasıyla tutuklanan ve Mamak Askeri Cezaevinde 4 ay hücre hapsinde yatan Türkeş, ardından beraat etti.

MHP Genel Başkanı Türkeş, 15 Nisan 1979’da miting için gittiği Yozgat’ın girişinde ülkücüler tarafından karşılandı.

CKMP GENEL BAŞKANLIĞI'NA SEÇİLDİ

Türkeş, 1965’de Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisine (CKMP) katıldı ve partinin büyük kurultayında genel başkanlığa seçildi. Türkeş, aynı yıl yapılan genel seçimlerde de Ankara milletvekili oldu. 1969'da CKMP’nin adı Milliyetçi Hareket Partisi, amblemi de üç hilal olarak değiştirilirken, Türkeş o yıl yapılan genel seçimlerde ise Adana milletvekili olarak ikinci kez TBMM'ye girdi.

Alparslan Türkeş, ilki 31 Mart 1975-13 Haziran 1977 yılları, ikincisi de 1 Ağustos-31 Aralık 1977 tarihleri arasında Süleyman Demirel başkanlığında kurulan koalisyon hükümetlerinde MHP Genel Başkanı olarak, Başbakan Yardımcılığı ve Devlet Bakanlığı yaptı. Türkiye’de 1968 yılından itibaren Marksist ve komünist gençlik hareketlerinin üniversitelerde yer almaya başlaması ile Türkeş, gençlere verdiği seminerlerle Türk milliyetçiliğini anlattı. Kısa zamanda çoğalan ve örgütlenen gençler “Dokuz Işık” doktrini etrafında toplandı.

14 Ekim 1981’de, MHP ve ülkücü kuruluşlar üyesi 587 sanık arasında birinci sırada yer alan Türkeş’in, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesince yargılanmasına devam edildi. MHP'nin bu çekirdek kadrosunda şimdiki genel başkan Devlet Bahçeli'nin olmayışı, geçen süreçte ülkücüler arasında kuşkuyla değerlendirildi. Ülkücüleri yıkıma uğratmak için 12 Eylül cuntacıları tarafından hazırlanan kumpasın savcılığını, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in babası Nurettin Soyer yaptı.

12 EYLÜL ASKERİ DARBESİ

12 Eylül 1980’de gerçekleşen askeri darbeden üç gün sonra teslim olan Türkeş, önce Uzunada’da daha sonrada Ankara Askeri Dil Okulu’nda ve hastalandığı dönemde de Mevki Hastanesi'nde 4,5 yıl hapis yattı. Bu süreçte Başbuğ Türkeş ve 218 ülkücünün idamı istendi. Türkeş, 9 Nisan 1985’de tahliye oldu ve beraat etti. Türkeş, 1987’de siyaset yapma yasağının kalkmasının ardından Milliyetçi Çalışma Partisi olağanüstü kongresinde genel başkan seçildi.

Başbuğ Türkeş, 1991 yılındaki genel seçimlerde MÇP’nin RP ve IDP ile yaptığı seçim ittifakı neticesinde Yozgat milletvekili seçildi.

1992’de, 12 Eylül’ün kapattığı partilerin tekrar açılabilmesine ilişkin değişikliğin ardından MHP’nin son kurultay delegeleri, MHP’nin isim ve amblemini MÇP’nin kullanabilmesine karar verdi. Bu çerçevede 1992’de yapılan MÇP’nin dördüncü olağanüstü kurultayında partinin adı MHP, amblemi üç hilal olarak değiştirildi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK GENÇLİK TEŞKİLATINI KURDU

Ardında dünyanın en büyük gençlik teşkilatını bırakan, aldığı oy oranıyla ters orantılı olarak Türk siyasetinin geleceğinin şekillenmesinde söz sahibi olan, kendi değil ama fikirleri iktidar olan, devletin her kademesinde teşkilatlanmış, bürokraside söz sahibi bir yapı bırakan Başbuğ Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997’de geçirdiği kalp krizi sonucu milyonlarca ülkücüyü öksüz bırakıp ebedi aleme göç etti...

RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2019, 02:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner84