Yalman'a ne zaman test yapıldı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 16 Mart'ta hayatını kaybeden Kara Kuvvetleri eski Komutanı Aytaç Yalman'ın vefat nedenini üç gün sonra duyurdu!

Yalman'a ne zaman test yapıldı?

CiddiGazete- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM genel kurulundaki konuşmasından sonra milletvekillerinin sorularını cevaplandırdı. 16 Mart'ta vefat eden ve askeri tören yapılmadan defnedilen Kara Kuvvetleri eski Komutanı Aytaç Yalman'ın vefat nedenini Türkiye dün gece gazeteci Saygı Öztürk'ten öğrendi.

Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşen haber, Yalman'ın vefat ettiği hastane başhekimliği tarafından üç gün sonra doğrulandı.

Dün gece yaptığı açıklamada, Türkiye'de coronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını iki olarak duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, peş peşe gelen haberlerin ardından ve milletvekillerinin soruları karşısında sayıyı güncelledi ve Aytaç Yalman'la birlikte kayıp sayısının üç olduğunu duyurdu.

Fahrettin Koca, üç gün önce vefat eden emekli orgeneral Aytaç Yalman'la ilgili şu bilgiyi verdi:

Hacettepe, Ankara, Çapa, Cerrahpaşa dahil olmak üzere eğitimleri verildi. Sayın Paşamız Aytaç Yalman Paşa'nın vefatıyla ilgili net ifade etmek istiyorum. Eski GATA denilen hastanemize müracaat ediliyor. Gelir gelmez entübe ediliyor. Daha önce KOAH tanısı ile takip edilen bir hasta. Yaklaşık 6 saat sonra da ex kabul ediliyor. O dönemde yapılan test de negatif çıkıyor. Fakat klinik bulgusu, özellikle giderek de yaygınlaşınca; akciğer ve benzeri KOAH olmasına rağmen şüpheli olabilir düşüncesiyle çevresi taranıyor. Orduevi olmak üzere, herkes taranıyor. Testleri pozitif çıkanlar oldu, ne zaman dün? Bu durumda böyle bir vakada başta negatif sonra pozitif olabilir mi? Olabilir. Biz bunu yeni tanıyoruz. Başta pozitif olup, üç gün sonra negatif olan, yedi gün sonra pozitif olan vakamız da var. Biz bunu yeni tanıyoruz. Bir pencere dönemi olduğu söyleniyor.

VAKA SAYIMIZ 3 OLDU

Böyle bir vakada bile erken dönemde bulaşıcılık, taramaya hızla çıktığımızı, korumaları dahil olmak üzere biz testleri yapıncaya kadar 14 günlük süreyi koruyana kadar hiçbir şekilde temas etmeyin önlemi aldık. Hayatını kaybeden vaka sayımız üç kişi olmuş oldu.

Kitle ilgili önümüzdeki dönemde 36 hızla ilde çalışmaya ve yarın sabahtan itibaren demin bahsetmiştim hızlı antijen kiti testini yaptığımız ve yarın sabah itibariyle de bize teslimi yapılacak olan 15 dakikada hızlı sonuç verebilen kitle de daha yaygın, bütün 81 ilde bu taramayı yapmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde bu taramaları ve testleri çok yoğunlaştırmış olacağız.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 15:39
YORUM EKLE