Yaşar Büyükanıt da vefat etti

Eşi önceki gün vefat eden 25'inci Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt da bu saat 06.05'te hayata gözlerini yumdu

Yaşar Büyükanıt da vefat etti

CiddiGazete

İstanbul Acıbadem Hastanesi’nde tedavi gören 79 yaşındaki 25'inci Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bu sabah vefat etti. Orgenaral Büyükanıt, geçen salı günü eşi Filiz Büyükanıt’ı kaybetmiş, yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğü için cenaze törenine katılamamıştı.

CENAZE PROGRAMI NETLEŞMEDİ

Yaşar Büyükanıt’ın cenaze töreniyle ilgili program henüz netleşmedi. Büyükanıt’ın pazar günü toprağa verilmesi planlanıyor.

YAŞAR BÜYÜKANIT KİMDİR?

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 25’inci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 1940 yılında İstanbul’da doğdu.1961 yılında Kara Harp Okulundan, 1963 yılında Piyade Okulu'ndan mezun oldu.

1970 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı yapan Orgeneral Büyükanıt, 1972 yılında Kara Harp Akademisi'ni kurmay subay olarak bitirdikten sonra şu görevlerde bulundu:

6’ncı Piyade Tümeni'nde Harekât Şube Müdürlüğü, Kara Harp Akademisi'nde Öğretim Üyeliği, Belçika/Mons’ta Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Yüksek Karargâhında (SHAPE) İstihbarat Daire Temel İstihbarat Şubesi Kuvvet ve Sistem Kısım Amirliği, Genelkurmay Personel Daire General-Amiral Şubesi'nde Kısım Amirliği ve Şube Müdürlüğü, Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı.

KARA HARP OKULU KOMUTANLIĞI YAPTI

1988 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ve İtalya/Napoli’de NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığında (AFSOUTH) İstihbarat Daire Başkanlığı yapmış, 1992 yılında Tümgeneralliğe terfi etti.

Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerinde bulundu, 1996 yılında Korgeneralliğe terfi etti.

2006’DA GENELKURMAY BAŞKANI OLDU

Korgeneral rütbesi ile 7’nci Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Harekât Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2000 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile Genelkurmay 2’nci Başkanlığı, 1’inci Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunup, 28 Ağustos 2006 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden, 30 Ağustos 2008 tarihinde emekliye ayrıldı.

Orgeneral Büyükanıt, TSK Şeref Madalyası, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, İtalya Şeref Nişanı, ABD Liyakat Madalyası, Pakistan İmtiyaz Nişanı ve Kore Cumhuriyeti Tongil Liyakat Madalyası sahibiydi.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 04:32
YORUM EKLE