Yeni baro için 2 bin imza bulamadılar

"Çoklu baro" düzenlemesinin ardından İstanbul'da kendi barolarını kurmak isteyen yandaşların bunun için gereken imza sayısına ulaşamamasına Selman Öğüt'ten "Bu ayıp bize yeter!" tepkisi geldi

Yeni baro için 2 bin imza bulamadılar

CiddiGazete- AKP'nin baroları bölmek için yasalaştırdığı "çoklu baro" düzenlemesinin ardından İstanbul'da yeni baro kurmak isteyen yandaş hukukçular, yasanın gerektirdiği sayıda avukatın imzasın ulaşamadı.

Yasa gereği en az 5 bin avukatın kayıtlı olduğu ilde 2 bin avukatın imzasıyla yapılacak başvuru sonucunda yeni bir baro kurulabiliyor.

"Proje"de gelinen bu tıkanma hali, AKP'deki "Pelikan" denen ekibin önde gelenlerinden olduğu iddia edilen İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Selman Öğüt tarafından sosyal medyada ortaya konuldu.

Twitter hesabından konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, İstanbul'da 50 bine yakın avukat olmasına rağmen 2 bin avukatın imzasına ulaşamadıklarını belirten Öğüt, tepkisini "Bu bize ayıp olarak yeter!" diyerek dile getirdi. Öğüt, yeni baronun kurucular kurulunda yer alan Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı için de "garabet" ifadesini kullandı.

Selman Öğüt şöyle dedi:

"İstanbul"da 50 bine yakın avukat var.

Baro kuralım dedik, aylardır 2000 imza toplanamadı.

Bu bize ayıp olarak yeter!

Her şeyi Erdoğan'dan beklemek gibi bir hastalık var bizim cenahta.

Parti ne yapar, STK'lar ne işe yarar?

Soran yok!

Cavit Tatlı ismi ise ayrı bir garabet!"

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 19:55
YORUM EKLE