Zafer Mutlu coronavirüsü anlattı

Vatan gazetesinin kurucusu ve eski sahibi gazeteci Zafer Mutlu (64), ABD seyahati sırasında rahatsızlandı. Türkiye’ye döner dönmez hastaneye yatan Mutlu, tedavi sürecini anlattı

Zafer Mutlu coronavirüsü anlattı

CiddiGazete- Vatan gazetesinin kurucusu ve eski sahibi gazeteci Zafer Mutlu (64), ABD seyahati sırasında rahatsızlandı. Türkiye’ye döner dönmez havalimanından hastaneye muayene olmaya gitti. Coronavirüs testi yapıldı, önce negatif daha sonra pozitif çıktı. 13 gün hastanede yatan Mutlu, tedavi sürecini Hürriyet’e anlattı:

‘HALSİZLİK ŞÜPHELENDİRDİ’

Amerika’da yaklaşık 20 gün kaldım. Coronavirüs Amerika’da yeni yeni görülüyordu. Çok temasım olmadı. 4-5 gün halsiz hissedince şüphelendim. Çünkü 7-8 senedir hiç grip olmadım. Hiç ateşim yoktu veya ateşim vardı da ben fark etmedim. Halsizlik dışında bir olumsuzluk olmadığı için coronavirüs olduğumdan şüphelenmedim. Doktorumu arayıp durumu anlattım. 11 Mart’ta İstanbul’a geldikten sonra havalimanından direkt hastaneye gittim. Doktorlar coronavirüsten şüpheleniyorlardı.

‘İLK SONUÇ NEGATİFTİ’

Muayene sonucunda zatürre başlangıcı tanısı koydular. Kan testlerim yapıldı. 2 gün sonra sonuç negatif çıktı. Buna rağmen doktorlar coronavirüs olduğunu söylediler. Nitekim ikinci test pozitif çıktı ve coronavirüs olduğu netleşti. Testin pozitif çıkması üzerine Sağlık Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık yetkilileri benimle görüşüp hastaneye beni kimin getirdiğini sordular. Ben de ‘yardımcım’ dedim. Yardımcıma ulaştılar. Eşimin durumunu sordular. Eşime ev karantinası uyguladılar. Ben hastanede kalmaya devam ettim.

‘13 GÜN HASTANEDEYDİM’

Hastanede kaldığım süre boyunca hiç ziyaretçim olmadı. Doktorlar odama geldiklerinde koruyucu elbise giyiyorlardı. Her seferinde koruyucu elbiselerini değiştiriyorlardı. Tedavinin ilk 4-5 gününde nefes almakta biraz zorlandım. Ama solunum cihazına hiç bağlanmadım. Tedavi için iki antibiyotik, bir antiviral ve bir sıtma ilacı verdiler. 13 gün hastanede kaldım. Tedavi sürecince Dr. Özgür Şamilgil ve Dr. Tuba Coşkun benimle çok iyi ilgilendiler. Sağlık Bakanlığı da durumumu çok iyi takip etti. 3 gün önce hastaneden çıktım. Tedavi için verilen ilaçları kestiler. Şu anda sadece C vitamini alıyorum. Şu an evdeyim. Kızımı ve torunlarımı görmedim. Bir süre daha da görüşmeyi düşünmüyorum.

‘ÇOK İYİ HİSSEDİYORUM’

Doktorlar coronavirüsün sağlığımın üzerinde kalıcı bir etkisi olmadığını düşünüyorlar. Ben de kendimi iyi hissediyorum. Sigara içmiyorum. Tansiyon ve diğer kronik hastalıklarım yok. Belki de hastalığı kolay atlatmamda en büyük avantajım bu oldu. Hastanede kaldığım ilk birkaç gün keyifsizdi. Özellikle televizyonları açıp haberleri izlediğimde genç gazeteci arkadaşların ‘ölümcül coronavirüs’ lafını duyunca rahatsız oluyordum. Ölmeyeceğimi biliyordum. Ama yine de moral bozucuydu. Tabii ki bu virüs çok tehlikeli. Bu yüzden milyarlarca insan evde kalıyor. Ama bu hastalığı yenenler de var. Ben gazete yöneticiliği yaptığım dönemde, ‘amansız hastalık’ lafını kullandırtmazdım. Kesin kurallarımdan biri buydu.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 07:58
YORUM EKLE