Zekeriya Öz'e kim göz yumdu?

Vatanseverlere kumpas davalarının "zırhlı Mercedes"e binen FETÖ'cü savcısı Zekeriye Öz'ün dolar milyoneri olduğu ortaya çıktı. Zekeriya Öz'ün görevdeyken 10 milyon doları aşan para trafiği, Adalet Bakanlığı tarafından fark edilemedi!

Zekeriya Öz'e kim göz yumdu?

CiddiGazete- Türkiye'den kaçtıktan sonra da lüks hayatına devam eden Zekeriya Öz'ün savcı olarak görev yaptığı dönemdeki mal varlığı ve banka hesap hareketlerine yıllar sonra ulaşıldı.

FETÖ'nün kurduğu kumpasların merkezindeki isimlerinden Zekeriya Öz hakkında açılan soruşturmada mal varlığı incelendi. İranlı baron Naci Şerifi Zindaşti ile ilişkisi mercek altına alınan soruşturmada, Zekeriya Öz'ün Bursa'da biri kendi üzerine, 3'ü eşinin üzerine kayıtlı toplam 4 evi çıktı.

YATIRIM HESABI BAŞ DÖNDÜRDÜ

Habertürk muhabiri Mustafa Şekeroğlu'nun haberine göre, soruşturmada tüm bankalara yazı gönderilerek, Zekeriya Öz ile ilgili açılan hesapların dokümanları ve hesap hareketleri de istendi. Banka hesap dökümleri normal görünürken, son dakikada gelen bir yatırım hesabındaki hareketlilik ise dikkat çekti. Zekeriya Öz'ün milyon dolarlık yatırım hesabı olduğu ortaya çıktı.

10 MİLYON DOLARI AŞKIN PARA AKIŞI

Zekeriya Öz, 17-25 Aralık operasyonlarından 7 ay önce 57 bin dolar satın alarak ilk işlemini yaptı. 18 ay devam eden hesap hareketlerinde 10 milyon dolar üzerinde para akışı olduğu belirlendi. Zekeriya Öz'ün yurt dışına çıkış işlemleri de incelemeye alındı.

OPERASYONDAN BİR GÜN ÖNCE...

Zekeriya Öz'ün, 17 Aralık operasyonundan bir gün önce 800 bin liralık dolar satın aldığı da ortaya çıktı. Öz, 25 Aralık operasyonundan bir gün önce de 850 bin liralık dolar satın almış.

KAÇMADAN ÖNCE HESABINI BOŞALTTI

Bir başka dikkat çeken ayrıntı da görevdeyken dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği zırhlı Mercedes'le gezen Zekeriya Öz'ün hesabını boşalttığı tarih... Görevden alınmadan bir ay önce hesabını boşalttığı görülen Zekeriya Öz, 8 ay sonra ise Gürcistan'a kaçtı.

"7 BİN LİRA MAAŞ ALIYORDU"

Zekeriya Öz'ün milyonluk hesap hareketlerini avukat Zekeriya Çetin yorumladı. Bir savcının 2013'te maaşının 7 bin lira olduğunu vurgulayan avukat Çetin, "Hakim ve savcılar birinci sınıf olanlar yaklaşık 7 bin lira aylık ücret alıyorlardı. O yıllarda eşi de hakim savcı olsa dahi bu denli yüksek miktarlı dolar satın alma ihtimali yoktur.

O dönem bu tür özellikle etkili makamlarda bulunan kişiler ayrıca kanunsuz işlere bulaşmış olma ihtimalleri yüksektir" dedi.

Avukat Çetin, Öz'ün kritik operasyonlar öncesinde dolar satın alması için de "17-25 Aralık operasyonları ile sansasyonel birtakım olayların gerçekleşebileceğini ve doların artacağını düşünerek yüksek miktarda dolar satın almıştır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 23:35
YORUM EKLE