CiddiGazete- Kocaeli’nin İzmit ilçesinde, 19 Şubat 2022 Cumartesi günü, gazeteci Güngör Arslan (60), ofisinde 21 yaşındaki tetikçi Ramazan Özkan tarafından vurularak öldürüldü.

Olayın ardından Ramazan Özkan ile bağlantısı olduğu anlaşılan 11 kişi gözaltına alındı. Süreçte 10 kişi tutuklanırken iki şüpheli ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

İzmit’te 35 yıldır gazetecilik yapan Güngör Arslan’ın hayatını kaybettiği ofis, yeniden açıldı. Gazete Duvar’dan Cansu Albayrak, babası Güngör Arslan’ın masasına oturarak çalışmalarına devam eden Nazlıcan Arslan ile konuştu.

Cansu Albayrak’ın haberi şöyle:

‘GÜNGÖR ARSLAN’IN KOPYASIYIM’

Güngör Arslan’ın öldürülmesinin ardından gazete binasına girdiği ilk anı anlatan 25 yaşındaki Nazlıcan Arslan, “Babamın koltuğuna oturmak bana gurur verdi. Ben Güngör Arslan’ın kopyasıyım. Kişilik özelliklerimiz çok benzer” diye konuştu. Cinayet aydınlatılana kadar kentte kimseye rahat nefes aldırmayacağının da altını çizdi. Ofisin duvarlarında bulunan kurşun izlerinin altında davanın seyrini takip edeceğini belirten Nazlıcan Arslan, kendi oturduğu koltukta yaklaşık iki hafta önce babasının vurulduğunu ifade ederek, “Duygularımı geri planda tutmaya çalışıyorum ama dün yere kahvem döküldü ve ben kan izleri olarak gördüm o görüntüyü” dedi.

‘ACI ÇEKEMİYORUM’

Olayın gerçekleştiği gün gazete binasına uğramadığını ifade eden Arslan, babasının cinayetinin failinin meçhul olmasının üzücü olduğunu söyledi. Nazlıcan Arslan ayrıca, “Babamı koronadan ya da trafik kazasından kaybeden biri olsaydım ölümünün bir sebebi olurdu. Sadece acı çekerdim. Şimdi acı çekemiyorum” diye ifade etti duygularını. Her sabah ofise gelmeden önce babasının mezarına giderek babasına ‘İyi misin?’ diye sormak yerine 'Baba senin katilini bulacağım' diyen Nazlıcan Arslan, babasının failini bulma konusunda oldukça azimli.

‘İSTEĞİMİZİ REDDETTİ’

Yargılama süreci hakkında bilgi aktaran Arslan, babasını savunmak için avukat bulmakta çok zorlandıklarını söyledi. Nazlıcan Arslan sözlerinin devamında, “Kocaeli Barosu avukatlarından kimse bu dosyayı almak istemedi. Sanırım karşı tarafta tanıdık bir avukatın olması onların geri planda durmasına neden oldu” dedi. Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir sayesinde bir avukat bulduğunu söyleyen Arslan, bu sefer de avukatlarına sanıkların ifadelerinin verilmediğini ifade etti. CMK 153 uyarınca savunma hazırlamak için ifadelerin alınabileceğini ifade eden Nazlıcan Arslan, “Bize ifade vermek yerine ifadeleri okutmak istiyorlar. Böyle bir şekilde savunma yazılması mümkün değil. Önümüze her seferinde yeni bir taş koyuyorlar” dedi. Avukatlarının bu konu hakkında Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz ettiğini anlatan Arslan, buradan ret kararı aldıklarını söyledi.

‘ÜSTÜNE GİDİLMİYOR’

Davada en son tutuklanan isimlerden olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin başta tramvay giydirmeleri olmak üzere bütün reklam alanlarının ve gazetelerin reklam pazarlamasını yapan KentPark Reklam’ın sahibi ve aynı zamanda avukat olan Ersin Kurt, şu anlık Güngör Arslan dosyasının kilit isimlerinden biri gibi görünüyor. Güngör Arslan’ın, Kurt hakkında avukatlık meslek kanunu ihlal ederek başka bir iş yaptığına dair yazıları bulunuyor. Ersin Kurt’un ifadesine de diğer ifadeler gibi erişemediğini dile getiren Arslan, “Kurt yazıdan rahatsız olduysa bunun hukuki yolları var. Tekzip gönderip yazıyı düzelttirebilirdi” dedi. Olayların üstünü kapatmaya çalıştıklarını belirterek sözlerine devam eden Arslan, “Kimin bu olaydan paçasını sıyırılsak o kadar iyi diye düşündüklerini düşünüyorum” dedi. Babasının cinayeti ile ilgili dört gündür hiçbir işlemin yapılmaması nedeniyle huzursuz uyuduğunu söyleyen Arslan, “Olayın ve kişilerin üstüne gitmiyorlar” dedi.

‘BOĞAZIM DÜĞÜMLENİYOR’

Hatta ilgili mercilerin istedikleri ifadeleri kamuoyuna sunduklarını iddia eden Nazlıcan Arslan, “Olayda ismi geçen bir kadının babamın sevgilisi olduğunu dahi söylediler. Neyse ki halk buna inanmadı” dedi. Konuşmasına Kocaeli’de bu olaya sessiz kalan kurumlara ve kuruluşlara çok kırgın olduğunu ifade ederek devam eden Nazlıcan Arslan, “Ne yazık ki, bu kent gazetecisinin öldürülmesini hak eden bir kent değilmiş. Ben bazı insanlardan manevi destek bekledim. Bu benim içimi rahatlatabilirdi” diye konuştu.

NAZLICAN ARSLAN'IN TEK İSTEĞİ

2016 yılında yapılan darbe girişiminde muhalif bir gazeteci olan babasının FETÖ’den yargılandığını, gazetesinin kapatılarak mal varlığına el konulduğunu söyleyen Arslan, “Babam o gece 56 personeli ile birlikte gazeteyi açarak gece baskısı hazırladı. ‘Darbeye karşıyım’ diye yazı yazdı. Ama FETÖ’den yargılandı” dedi. Babası Güngör Arslan’ın hayatı boyunca doğru gazetecilik yaptığı için zor anlar yaşadığını ifade eden Nazlıcan Arslan’ın tek isteği, babasının faillerini bulmak ve bu haberi gazetede yayımlamak. Nazlıcan Arslan kendi savaşının böyle sona ereceğini ifade ediyor.