Hikmet Tekin'in kardeşi İyi Parti'den istifa etti Hikmet Tekin'in kardeşi İyi Parti'den istifa etti

CiddiGazete- İyi Parti'de farklı parti adaylarını destekleyen isimler için "ya istifa, ya ihraç" sürecinin başladığını duyuran CiddiGazete'nin haberi ses getirmişti.

Haberin yayımlanmasından iki gün sonra, Meral Akşener'in atamasıyla göreve gelen, sonra da 211 oyla Ankara İl Başkanı olan Faruk Köylüoğlu istifasını verdi.

BUĞRA KAVUNCU ARADI

İyi Parti Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu, GİK kararının aksine açıklamalar yapan başkanları arayıp "ya görevi bırakmalarını ya da genel merkez tarafından görevden alınacaklarını" tebliğ etti. Durum değerlendirmesi yapan Faruk Köylüoğlu, ihraç yerine istifayı tercih etti.

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 81 ilde yerel seçimde partisinin aday çıkaracağını açıklamadan önce bazı il başkanlarının ve yöneticilerin görüşlerini aldı. Bu kapsamda Ankara İl Başkanı Faruk Köylüoğlu yönetimindeki 23 kişiyi genel merkeze davet etti. Toplantıda söz alan Köylüoğlu, CHP'yle işbirliğinin yararları olacağını dile getirdi. Bunun üzerine Akşener, "Demek siz böyle düşünüyorsunuz" deyip konuyu kapattı.

Partisinin Genel İdare Kurulu'nda seçimlere tek başına girilmesine ilişkin karardan sonra bazı illerde bunun yanlışlığı dile getirilince il başkanı ve yönetimlerine operasyon başladı.

KAVUNCU ARADI

İyi Parti Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu, GİK kararının aksine açıklamalar yapan başkanları arayıp "ya görevi bırakmalarını ya da genel merkez tarafından görevden alınacaklarını" tebliğ etti. Kavuncu, Faruk Köylüoğlu'nu da arayıp genel merkezin kararını bildirdi. Köylüoğlu başkanlığında toplanan Ankara İl Yönetimi, daha önce kazanması için çaba gösterdikleri Mansur Yavaş'ın bu kez kaybetmesi için uğraşmalarını doğru bulmadıkları görüşünde birleşti ve istifa etmeyi uygun buldu.

"BİRTAKIM KAZANIMLARIMIZ OLMUŞTU"

Köylüoğlu, Sözcü'den Saygı Öztürk'e yaptığı açıklamada, "Ankara'da 25 yıllık AKP belediyesini sonlandırmak için canla başla çalıştık. Şimdi ise bizim göstereceğimiz adayın kazanma şansı olmayacağı biline biline Mansur Yavaş'ın kaybetmesi için çalışmamız isteniyor. Oysa işbirliği partimizin de yararına idi. Birtakım kazanımlarımız olmuştu. Ankara'da birkaç metropol ilçeyi alsak kötü mü olurdu? Bu kadar agresif olmaya hiç gerek yoktu. Gelişmeler AKP'ye seçim kazandırma operasyonu gibi oldu" dedi.