CiddiGazete- Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) iç güvenlik ve hava operasyonlarına destek amacıyla tasarlanan ve geliştirilen 105 milimetre (mm) havadan taşınabilir hafif çekili obüs BORAN’ın ilk sevkiyatının gerçekleştiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, TSK’nın talepleri doğrultusunda Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) mühendisleri tarafından tasarlanan, geliştirilen BORAN, uluslararası standartlardaki 24 testten başarıyla geçti .

Zorlu arazi koşullarında yapılan operasyonlarda TSK’nın elini güçlendirmek amacıyla geliştirilen BORAN, 1780 kilo ağırlığı ile havadan ve karadan taşınarak istenilen araziye kısa sürede ulaştırılabiliyor ve 1 dakikada atışa hazır hâle gelebiliyor.

Atış Kontrol Sistemi ve gece-gündüz 360 derece atış kabiliyeti bulunan BORAN, eksi 32 ila artı 44 dereceye kadar hava koşullarında görev yapabiliyor. 17 kilometre etkili menzile sahip BORAN dakikada 6 atış yapabiliyor.

Halil Konakçı'nın vaazından FETÖ çıktı Halil Konakçı'nın vaazından FETÖ çıktı

Dünyada az sayıdaki ülkede bulunan BORAN artık Türk Silahlı Kuvvetlerinin de envanterindeki önemli silah sistemlerinden biri olacak.