Sinan Ateş'in ablasından 'adalet' çağrısı Sinan Ateş'in ablasından 'adalet' çağrısı

CiddiGazete- Cumhuriyet'i, laikliği ve kadınları hedef aldığı konuşmalarla gündeme gelen Diyanet'in kadrolu imamı Halil Konakçı, provokatif ifadeleri nedeniyle gündeme gelmişti. Koruma polisi tahsis edilen ve gittiği illerde valiler tarafından "özenle" konuk edilen Halil Konakçı, yeni bir provokasyona imza attı.

FETULLAH'IN YORUMUNU TEKRARLADI

Hz. Meryem'in Müslümanların annesi olduğunu söyleyen Konakçı, "Hz. Meryem annemizdir. Çünkü hem Hz. İsa'nın annesidir, hem de cennette Hz. Muhammed'in eşi olacaktır. Allah cennette Hz. Meryem ile Hz. Muhammed'i nikahlayacak" dedi.

Konakçı'nın uydurma hadis üzerinden dile getirdiği yalan, sosyal medyada müslümanlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Sözde "imam" Halil Konakçı'nın vaazda söylediği sözlerin daha önce daha önce FETÖ elebaşı Fetullah Gülen tarafından da dile getirdiği ortaya çıktı.

DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU TESPİT ETTİ

Din İşleri Yüksek Kurulu, 2016 yılında Fetullah Gülen'in "Fasıldan Fasıla 1" adlı kitabında yaptığı incelemede, Meryem Sûresi 17. ayetiyle ilgili tahrifat yaptığını tespit etti.

Söz konusu kitapta elebaşı Gülen'in, "Zira Hz. Meryem çok afife ve nezihe bir kadındı. Bu itibarla da gözlerinin içine başka hayal girmemişti ve girmemeliydi de. Ona sadece kendisine helâl olan biri bakmalıydı. O da olsa olsa Efendimiz olabilirdi, zira O bir münasebetle Hz. Meryem'in kendisiyle nikâhlandığına işaret buyuruyordu. Bu açıdan da 'ruh'un Efendimizin ruhu olabileceği de ihtimal dâhilindedir" yorumunu yaptığı belirlendi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ve tefsir uzmanı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, "Kitaptan nakledilen ifadelerden Hz. Meryem'e gelen ruhun Hz. Peygamber'in ruhu olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır" diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu bağlamda Hz. Peygamber'in Hz. Meryem'e 'helal' olduğundan söz edilmektedir. Dolayısıyla Hz. Peygamber'in Hz. Meryem'in eşi olduğu şeklinde bir sonuca varılmaktadır. Kur'an-ı Kerim, Hz. İsa'nın sarih ifadelerle mucizevi bir şekilde babasız olarak dünyaya geldiğini bildirmektedir (Al-i İmran 59). Dolayısıyla nakledilen ifadelerde görüldüğü gibi, Hz. Peygamber'in adeta Hz. İsa'nın babası olduğu yönünde anlayışlar ileri sürmek, zihinleri yanlış anlamalara sürüklemektedir. Bu çarpık anlayışın durup dururken ortaya çıkmadığı anlaşılmaktadır."

HALİL KONAKÇI, VATİKAN PROJESİNE Mİ DESTEK OLDU?

Bunun, masum bir yorum olarak değerlendirilemeyeceğini belirten Karslı, "Aksine bu görüşlerin Vatikan tarafından uygulamaya konulan Hıristiyan-İslam diyaloğu projesine bir katkı sağlamaya yönelik olduğu anlaşılmaktadır."

"İSLAMİYETİ HRİSTİYANLIKLA BİRLEŞTİRİYORLAR"

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve sözde imam Halil Konakçı aynı cümleleri kullanırken, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, FETÖ yayın organı olan "Sızıntı Dergisi" için şu cümleleri kullanmıştı:

"...Dahası Mesih meselesini müstakil bir öğretiye dönüştürüyor. Bu öğretiye göre haşa Hz. Muhammed A.S., Hz. Meryem ile evlenmiş ve haşa Hz. İsa'nın babasıdır. Bu tür söylemler üzerinden İslamiyeti Hristiyanlıkla birleştirmeye çalıştığı açıktır."