CiddiGazete- Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde çekimleri devam eden "Zalo" adlı sinema filminde rol alan 64 yaşındaki usta oyuncu Halil Kumova, setteyken aniden rahatsızlandı.

Set görevlileri tarafından hemen Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Kumova’nın kalbi durunca müdahale edildi.

Kalbi tekrar çalıştırılan usta oyuncu yoğun bakıma alındı ancak burada da tekrar kalbi durunca, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

İlk tetkiklerde zatürreye bağlı solunum yetmezliği sebebiyle hayatını kaybettiği belirlenen Kumova’dan, Covid-19 testi için örnek alındığı da öğrenildi.

ÇOK SAYIDA FİLMDE ROL ALDI

23 Mart 1956’da Bursa’da doğan tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Halil Kumova, uzun süre Bursa Devlet Tiyatrosu'nda sözleşmeli çalıştıktan sonra 2000 yılında İstanbul’a yerleşti. Bu tarihten itibaren film ve dizilerde oynayan Kumova, şimdiye kadar 100’e yakın film ve dizide rol aldı.

SON FİLMİ "ZALO" OLDU

Usta oyuncu Kumova, son olarak Necati Aslan'ın senaristi ve yönetmeni olduğu "Zalo" adlı sinema filminin de rol aldı. Çekimlerine Malatya’nın Yeşilyurt ve Arapgir ilçelerinde başlanılan sinema filminde başrollerini Sermiyan Midyat, Kıvanç Baran Aslan, Belma Memati, Aslı Balcı, Ersel Sibil, Sanem Seyhan gibi ünlü isimler paylaşıyor. 1933'te dönemin Malatya Valisinin 3 kişi tarafından soyulmasını konu alan filmin çekimlerine ise Kumova’nın ölümü nedeniyle bir süre ara verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Twitter hesabından usta oyuncu için başsağlığı mesajı yayımladı. Mesajda, "Sinemamızın emektar sanatçılarından Sayın Halil Kumova’ya Allah’tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine ve tüm sanat camiamıza başsağlığı diliyoruz" ifadelerine yer verildi.