CiddiGazete- 14 Mayıs seçimleri için milletvekilliği aday adaylığında sona gelindi.

CHP'de, Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Genel Sekreter Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'un da aralarında bulunduğu bazı isimler, seçimin kazanılması halinde, kabinede görev almayı tercih ettikleri için milletvekilliğine aday olmadı.

2018 seçimlerinde 7 binin üzerinde ismin milletvekili adaylığı için başvuruda bulunduğu AKP'de ise adaylık başvurusunda bulunanların sayısı 6 bin 25 oldu. Aday olanların arasında kabine üyeleri de yer aldı.

"YA KABİNE, YA MECLİS"

Milletvekili aday adaylığı için bir önceki seçimlere kıyasla rekor başvurunun olduğu CHP'de kesin rakam bugün mesai bitiminde açıklanacak.

CHP'de mevcut milletvekillerinin büyük bölümü yeniden adaylık için başvuruda bulunurken, bakanlık veya belediye başkanlığına aday olmayı planlayan bazı milletvekilleri ise adaylık başvurusunda bulunmadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "kabinede yer almak isteyenlerin milletvekili adayı olmamalarını" istediği öğrenildi.

KİMLER ADAY OLMADI?

Bu çerçevede, Kılıçdaroğlu'nun yakın kurmaylarından CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, son basın toplantısı öncesinde gazetecilere "grup başkanvekili olarak son toplantısını" yaptığını belirterek yeniden aday olmayacağını açıkladı.

Özkoç, "İnşallah yürütmede buluşuruz" sözleriyle de seçim sonrasına ilişkin sinyal verdi.

Siyasette şimdiye kadar Kılıçdaroğlu ile birlikte yol yürüdüğünü belirten Engin Özkoç, "O yolda yürürken hiç ters düşmedik. Adalet Yürüyüşü'nde de yalnız bırakmadım. Şimdi başka bir yola çıkıyor. O çıktığı yolda da yalnız bırakmayacağım. Çünkü kendisine sözüm var, hiçbir zaman yalnız bırakmayacağım diye" dedi.

Özkoç dışında Genel Sekreter Selin Sayek Böke, genel başkan yardımcıları Bülent Kuşoğlu, Onursal Adıgüzel, Ahmet Akın ve Seyit Torun da milletvekili adaylığı için başvuruda bulunmadı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin kazanılması halinde Millet İttifakı içinde yer alan siyasi partilerin kabinede kaç bakanla temsil edileceği ve hangi bakanlıkların hangi partiye verileceği kesin çizgilerle belirlenmiş değil.

Destici için dikkat çeken iddia Destici için dikkat çeken iddia

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın'ın ise kabinede yer almaması halinde 2024 yerel seçimlerinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterileceği iddia edildi.

2019 yerel seçimlerinde CHP'nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması planlanan Akın, ittifak anlaşması uyarınca, o zaman İyi Parti'de olan İsmail Ok'u belediye başkanlığına aday göstermiş, ancak seçimi AKP adayı Yücel Yılmaz kazanmıştı.

CHP'de İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer de adaylık başvurusunda bulunmayan isimler arasında yer aldı.

AKP'DE 30'A YAKIN İSİM KENARA ÇEKİLDİ

Aday adaylığı başvurularının sona erdiği AKP'ye 1176'sı kadın olmak üzere toplam 6 bin 25 başvuru yapıldı. 2018 seçimlerinde AKP'ye 7 bin 329 kişi aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu.

AKP'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kabinedeki 17 bakan milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın Ankara ikinci bölgeden aday olması beklenirken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Kayseri, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati'nin Şanlıurfa, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un İstanbul'dan aday gösterileceği iddia edildi.

Bakanların önemli bir bölümünün de depremin vurduğu illerden milletvekili gösterileceği belirtildi.

AKP'de Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Özhaseki, eski bakanlar Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, Erzurum Milletvekili Recep Akdağ'ın da aralarında bulunduğu 30 dolayındaki milletvekili ise yeniden aday olmadı.

BÜROKRASİDEN ADAYLIK TALEBİ AZALDI

Bürokrasiden iktidar partisi AKP'ye başvuruların ise önceki adaylık süreçlerine göre ciddi oranda azaldığı belirtildi.

AKP kaynaklarına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, aday olmak isteyen bazı üst düzey bürokratların görevlerinde kalmalarını isteyerek, adaylık vizesi vermediği iddia edildi.