CiddiGazete- Siyaset dünyası, dün başlayan CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'ndan gelecek seçim sonucuna kitlendi.

CHP'de yeni genel başkanın seçildiği kurultayda 81 ilden bin 367 delege oy kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu ile Özgür Özel'in yarıştığı seçim ikinci tura kaldı. İkinci turda 812 oy alan Özel, CHP'nin 8. yeni genel başkanı oldu.

Siyaset dünyasının bir kısmı Özgür Özel'i genel başkan seçildiği için tebrik ederken, bazı isimlerin sessiz kalması dikkati çekti. İşte Özel için yapılan değerlendirmeler:

MERAL AKŞENER

Dikbayır: Niye dava açmadılar Dikbayır: Niye dava açmadılar

Dün Kemal Kılıçdaroğlu'na "hançer" ifadesi üzerinden ağır sözlerle cevap veren İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçimlerde ittifak yapma umudu taşıdığı Özgür Özel'i sosyal medya hesabı üzerinden tebrik etti. Akşener paylaşımında, "Cumhuriyet Halk Partisi 38. Olağan Kurultayında genel başkan olarak seçilen Sayın

Özgür Özel'i tebrik ediyor; Kurultay sonuçlarının Cumhuriyet Halk Partisi camiasına hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

ÜMİT ÖZDAĞ

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, CHP kurultayında yarışan iki aday için şunları paylaştı:

- 13 milyon sığınmacı ve kaçağa karşı görüş açıkladıkları için tutuklu olan vatansever gençleri anmayan 2 siyasetçi, Atatürk düşmanı, Cumhuriyeti düşmanı Selahattin Demirtaş'ı anmak konusunda yarışıyorlar.

- Türk halkından kopuk, bölücülerin, saray artıklarının, siyaset tüccarlarının ve 5'li çeteden fonlanan yapıların oluşturduğu muhalefet değişmeden iktidar değişmeyecek.

- AKP iktidarını değiştirmek için önce muhalefeti değiştirmek gereken bir yerel seçimlere doğru gidiyoruz.

ALİ BABACAN

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, şunları söyledi.

"Cumhuriyet Halk Partisi'nin 38. kurultayında genel başkanlığa seçilen Sayın Özgür Özel'i tebrik ediyorum. CHP'ye ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum."

CEMAL ENGİNYURT

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt, Özgür Özel'i tebrik ederek şu ifadeleri kullandı:

"CHP Genel Başkanılığına seçilen Sayın Özgür Özel'i ve CHP'lileri kutluyorum. Demokrasiye örnek bir kurultay ve saygın bir seçim gerçekleştirdiler. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na yeni yaşamında sağlık ve esenlikler diliyorum. Kazanan Türkiye olsun. Şimdi muhalefet zamanı."

SESSİZ KALAN SİYASETÇİLER

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli, CHP'nin yeni genel başkanı Özgür Özel için henüz tebrik mesajı paylaşmadı.