CiddiGazete- Mardin merkez Artuklu ilçesinde 31 Mart 2019'da düzenlenen yerel seçimlerde HDP'den meclis üyesi seçilen ancak Eylül 2020'de HDP'den ihraç edilen Mehmet Carti, daha sonra katıldığı MHP'den de atıldı. Carti, son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katıldığı törenle AKP'li oldu.

hdp2

Mehmet Carti için Artuklu Belediyesi'nde "katılım" töreni düzenlendi. Carti'nin rozetini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu taktı.

Süleyman Soylu'nun tebrik ettiği Mehmet Carti, "HDP'nin Kürtler'i temsil etmediğini gördüm. Ben istifa ettikten sonra onlar parti ile ilişiğimin kesildiğine dair açıklama yaptılar. Ben o zaman çıkıp açıklama yapmadım. Benim meclis üyeliğimden istifa etmem için baskı yaptılar. İstifa etseydim yedekteki HDP'li yerime gelecekti. O gelmesin diye istifa etmedim" dedi.

HDP, Eylül 2020'de Carti'nin ihraç duyurusunu yapmıştı. Açıklamada Carti'nin seçildiği günden ihraç edildiği güne kadar meclis toplantılarına düzenli katılma konusunda eksik davrandığı, sorumluluğunu yerine getiremediği, kendisi ile görüşülmesine rağmen tutumunda ısrarcı olduğu belirtilmişti.

Şentop'tan Erdoğan'ın adaylığı hakkında açıklama Şentop'tan Erdoğan'ın adaylığı hakkında açıklama

MHP Mardin İl Başkanı Ferhan Bozkuş da Şubat 2022'de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Carti’nin, "parti tüzüğü ve disiplinine aykırı davranışlarından" dolayı 10 Ağustos 2021'de ihraç edildiğini açıklamıştı.