CiddiGazete- HDP ile AKP'nin koalisyon ortaklığı yaptığı 63. Hükümette Kalkınma Bakanı olan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla genel af ilan edileceğine dair paylaşımı tartışma yarattı.

Müslüm Doğan, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "29 Ekim’de 2023’te yürürlüğe girecek bir kanunla #GenelAf ilan edilecek!” ibaresini kullandı.

'MHP İKNA EDİLDİ'

Bu iddiasına dair 10Haber’den Masum Gök’ün sorularını cevaplayan Müslüm Doğan, "Bana bunu AK Parti’de üst düzey bir yönetici ve af çalışmasının içinde olan arkadaşım anlattı. Cumhuriyetin 100. yılına özel toplumsal barışı sağlamak için böyle bir çalışma yapılıyor. Bana aktaran AK Partili arkadaşım bu çalışmayla MHP’nin de ikna edildiğini söyledi” diye konuştu.

SİYASİ MAHKUMLAR

Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çalışma henüz tamamlanmamış ama genel af adli mahkumların yanında siyasi mahkumları da kapsayacak. Burada 'eline silah almamış' ifadesi konularak onlar da bu genel affın kapsamı içine alınacak.

KHK'LILARI KAPSAYACAK MI?

Şu an cezaevlerinden son durum raporu istendi. Sanırım bu rapor üzerine çalışma daha da detaylandırılacak. Ayrıca KHK’lılar için de bir çalışma yapılıyor. KHK’lıları 5 gruba ayırmışlar. Ancak henüz bu konuda daha netleşmiş bir şey yok."

BÜYÜKATAMAN'IN HABERİ YOK!

Öte yandan MHP'nin tartışmalı isimlerinden Genel Sekreter İsmet Büyükataman, Gerçek Gündem'in Müslüm Doğan'ın genel af iddiasına ilişkin sorusuna, "Böyle önemli bir konuyla ilgili iki partinin yetkilileri dururken bu zevata mı düşmüş bunu açıklamak! Böyle bir çalışma yok. En azından böyle bir çalışmadan benim bilgim yok" cevabını verdi.