CiddiGazete- Haftalık çalışmasına 22 Kasım Salı günü başlayacak Genel Kurulda, HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in devamsızlık dosyası ele alınacak.

PKK'lı teröristle çıkan fotoğrafının ardından dokunulmazlığı kaldırılan Güzel, yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalanmış ve tutuklanmıştı.

Karma Komisyon, 6 oturuma ‘gerekçesiz’ katılmadığı nedeniyle oy çokluğu ile Güzel'in milletvekilliğinin düşürülmesi kararı aldı. Son karar yeni haftada Genel Kurul'da alınacak.

Oturuma katılanların bir fazlası "evet" oyu kullanırsa, Güzel'in milletvekilliği düşecek.

İÇ GÜVENLİK FAKÜLTESİ

Genel Kurulda ayrıca, Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri, 2. maddeden itibaren sürecek.

Teklifle, Polis Akademisi bünyesinde lisans eğitimi veren İç Güvenlik Fakültesi kurulacak. Fakültenin esas öğrenci kaynağı, sınavların yapıldığı yıl 1 Ocak tarihi itibarıyla 22 yaşından gün almamış lise ve dengi okulların mezunları olacak.

Polis meslek yüksek okullarından dikey geçiş ile İç Güvenlik Fakültesine öğrenci alınabilecek.

İhtiyaç duyulan uzmanlık alanlarında örgün eğitim veren üniversitelerin ilgili fakülte mezunları da polis amiri olabilecek.

YETKİSİZ TÜTÜN SATIŞINA HAPİS

Genel Kurulda daha sonra Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ele alınacak.

Teklifle, Ürün İzleme Sistemi'ne müdahale edenlere 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlar, 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

Tütün, tütün mamulleri ve alkollü içecekler piyasasında üreticilerden 50 milyon liraya kadar teminat alınacak.

CEP TELEFONU DÜZENLEMESİ

Kesintisiz 1 yıl boyunca sinyal alınamayan cep telefonlarının IMEI'leri pasife alınacak.

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ

Bütçe görüşmelerinin komisyon aşaması bu hafta sona erecek.

AKP'nin 'başörtüsü' teklifi Meclis'te AKP'nin 'başörtüsü' teklifi Meclis'te

Plan ve Bütçe Komisyonunda, yarın Ulaştırma ve Altyapı, salı Milli Savunma, çarşamba Sanayi ve Teknoloji, perşembe Sağlık bakanlıklarının, cuma günü ise Cumhurbaşkanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşların 2023 bütçeleri görüşülecek.

BAŞÖRTÜSÜ TEKLİFİ

Bu arada başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği teklifinin de bu hafta Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor.

TBMM'de siyasi partilerin haftalık düzenledikleri grup toplantıları da gerçekleştirilecek.